Fabrikaların açıkladığı tüketim verileriyle gerçek yaşamdaki verilerin ne kadar uzak olduğu malum. Bunun arkasında otoritelerin gerçek hayat şartlarını tam olarak karşılamayan testlere olur vermesi yatıyor. Bu konuyla ilgili daha geniş bilgiyi bu haberimizden edinebilirsiniz ama günümüzde ortaya çıkan ilginç tüketim değerlerinde motor teknolojisinin gelişimi kadar yeni ölçüm tekniklerinin eleştiriye açık yöntemleri de rol alıyor.

Üreticiler de bu durumun farkında. Örneğin Peugeot basit bir fabrika tüketim verisi açıklamak yerine gerçek bir test yapmayı tercih edenlerden. Ne yazık ki testin tam olarak gerçek hayatı yansıttığını söylemek zor. Öncelikle test İspanya’da Almaria Pisti’nde yapılmış. Pist koşullarının gerçek trafiği yansıtmak konusunda başarılı olmasını kimse beklemiyor. Pistte simule edilebilecek tek rota inişi çıkışı fazla olmayan şehirlerarası yollar olabilir. Fotoğraftan da anlayacağınız üzere kullanılan 308 donanım anlamında çok yüklü değil. Peugeot’nun açıklamasına göre, ki UTAC gözetimi altında yapılan bir testte aksini düşünmek zor, otomobil tamamen standart. Yani bir Peugeot bayisinden (en azından Fransa’da) satın alabileceğiniz baz donanımlı bir 308. Otomobil 1,2 litre hacme, direkt enjeksiyona ve turbo beslemeye sahip benzinli motor ve 6 vitesli manuel şanzımanla donatılmış.

Madem bu kadar gerçeklikten uzak haber değeri nerede diyeceksiniz. Haber değeri şudur ki, gerçek hayatta bu tüketim 2 katına çıksa dahi 130 HP güç üreten benzinli  motora sahip bir kompakt hatchbackin 5,6 litre/100 km ile yetinmesi bile yeterince etkileyici. Ve dahası Almeria Pisti’nin tipografik ve demografik ikizi bir rota yakalarsanız tam 1800 km boyunca yakıtınızın bitmeyeceğini bilmek de hoş olabilir.

peugeot 308 yakıt tüketimi

Peugeot’nun yeni geliştirdiği 1.2 THP, yüksek basınçlı direkt enjeksiyon sistemi ve dakikada 240.000 devir çevirebilen yeni nesil turbo beslemeye sahip.