Çinli otomobil üreticilerinin çok iyi bir üne sahip olmadığı malum. Bu ünün bir kısmı ön yargılardan bir kısmı da gerçeklerden geliyor. Sonuçta şahsi tecrübemle sabittir ki Çinliler direksiyonu doğru çalışmayan ve iç mekanı çok zararlı kokan otomobiller üretti. Eğer günün birinde iyi bir otomobil üretebilirlerse Çinli üreticiler Avrupalı üreticilerin en büyük kabusu olabilir. Çünkü ellerinde inanılmaz büyüklükte bir iç pazar hacmi ve düşük işçilik maliyetleri gibi avantajlar var. Neyse ki bugüne kadar böyle bir tehdit gelmedi. En azından şimdilik.

qoros 3 sedan hatchback

Qoros’un kompakt sınıftaki modeli Qoros3 Avrupa’da piyasaya sunulduğunda bu tablo ilginç bir şekilde değişebilir. Çin-İsrail ortak girişimi olan firma üreteceği ilk örnekleri geçen yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterildiğinde tehlike çanları çalmaya başladı. Otomobilin görüntüsü kesinlikle Avrupai, donanımı zengin ve teknolojisi de modern görünüyordu. İç mekanında kalite sorunları vardı ama bunların üretim öncesi versiyonlar olduğu düşünülünce bu tür aksaklıklar her firmada yaşanabilecek şeyler olarak kayda geçti. Sonuçta Qoros3 yıl sonuna doğru Çin’de piyasaya sunuldu. Avrupa pazarı içinse gerekli olan karoser seçeneği bu yılki Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı: Hatchback karoserli Qoros3.

qoros 3 sedan hatchback

Geçtiğimiz yıl Cenevcre Otomobil Fuarı’nda sergilenen örneklerin iç mekanında kalite srunları vardı. Bu yılki örneklerse çok daha iyiydi.

Otomobilin boyutları güncel kompakt hatchbacklerle benzer. Boyu 4,4 metre ve aks mesafesi de 2,69 metre. Qoros3’ün arka koltukları yeterince geniş, arka kapısının düzleştirilmiş üst çizgisi giriş çıkışları rahatlatıyor. Ön kısımda da rahat bir alan mevcut ve orta konsola büyük dokunmatik ekranın sağladığı ferahlık hakim. Malzeme kalitesi muhteşem olmasa da rahatsızlık vermiyor. En önemlisiyse havalandırma çıkışları dışında hiçbir şey demode, tozlu ya da abartılı görünmüyor. Yaydığı gene his ise Almanya’da geliştirilmiş bir model gibi. Dahası bizim için çok daha ilgi çekici bir ürün olarak Qoros3’ün 4,6 metrelik sedan karoserli ve çok şık bir versiyonunun daha bulunması.

qoros 3 sedan hatchback

Qoros3 Sedan, 4,6 metre uzunluğa ve 2,69 metre aks mesafesine sahip.

Qoros’un  elektronik altyapısı da güçlü. QorosQloud adı verilen online sistemler ağı sayesinde, Ekonomik sürüş önerilerinden otopark bilgilerine ve sosyal ağ takibine kadar 30 farklı hizmetten faydalanmak mümkün oluyor.

Qoros3-13

3’ün önde McPherson, arkada çift kollu bağlantı, ortada elektro-hidrolik direksiyon sistemiyle, üreticinin iddiasına göre önemli rakip modellerle benzer seviyede sürüş dinamizmi ve konfor seviyesi elde edilmiş. Motor yelpazesi 1,6 litrelik benzinli motorun atmosferik ve turbo beslemeli versiyonlarından oluşuyor. Atmosferik 126 HP güç üretirken turbo beslemeli versiyonda güç verisi 156 HP’ye ulaşıyor. Atmosferik motor gücünü 6 vitesli manuel ya da yine 6 vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman üzerinden aktarırken turbo beslemeli motor sadece çift kuru kavramalı şanzımanı kullanıyor. Üretici şu anda her ikisi de direkt enjeksiyonlu 1,2 litrelik 3 silindirli ve turbo beslemeli ve 1,6 litrelik turbo beslemeli iki motor üzerinde çalışıyor ama bir dizelle ilgili henüz bilgi yok.

qoros 3 sedan hatchback

403 litrelik hacim sınıfı için başarılı kabul edilebilir. Koltuklar yatırıldığında tamamen düz zemin elde edilemiyor.

Gördüğünüz gibi kağıt üzerinde ya da otomobilin içinde geçirilecek kısa sürede otomobilin göze batan bir sorunu yok gibi. Ama bu Avrupa’nın kadim otomotiv endüstrisi için risk oluşturmaya yetmez. Bunun için güvenlik konusuna bakabiliriz.  Qoros3 Sedan geçtiğimiz yıl EuroNCAP çarpışma testine girdi ve sadece 5 yıldız almakla kalmadı tüm sınıflarda yılın en iyi puanını da aldı. İşte bu da son nokta oldu. Çünkü Qoros’un temelleri bile sadece 2007 yılında atıldı. Üstelik Çin kaynaklı olsa da Avupa’da yaptığı ortaklıklar ve Avrupa’dan yaptığı transferlerle know-how transferi gerçekleştirdi. Firmanın başına eski üst düzey VW yöneticisi Volker Steinwascher getirildi. Otomobilin geliştirilmesinde Çin’de VW ve BMW gibi Alman üreticiler için çalışmış olan deneyimli mühendisler ve tasarımcılar çalıştı. Yani Çin resmen Avrupa’nın otomobil üretim geleneklerini ele geçirmiş durumda. Böyle olunca da Çin’in devasa pazarına girmek için üreticilerin aslında kendi topuklarına sıktığını söylemek mümkün. Çünkü Çin ithalatı imkansız hale getirerek üretime, üretim için de Çinli ortağa zorluyor ve ortaklar da tüm üretim sırlarına hakim olabiliyor. Sözün özü, bir sonraki otomobiliniz bir Çinli olabilir…

qoros 3 sedan hatchback

Qoros3’ün EuroNCAP’ten yılın en iyi sonucunu alması büyük olay oldu.

 

qoros 3 sedan hatchback

Station wagon karoser seçeneği henüz piyasaya sunulmadı ama görüntüsü şık.

 

qoros 3 sedan hatchback

Quality (kalite) kelimesinin Q’su ve Yunanca koro kelimesinin çağrışımından oluşan marka, çok uluslu girişimin kalite anlayışını temsil ediyormuş.