BMW aydınlatma devrimleri konusunda kimi zaman biraz aceleci davranabiliyor. Örneğin günümüzde artık küçük sınıf otomobillerde bile karşılaştığımız xenon ampulleri ilk kez BMW kullanmıştı. Bu fara sahip 7 Serisi, parçalı aydınlatma, karşıdan gelenleri kör etme ve yetersiz menzil gibi sorunlara sahipti. Fakat otomobil farlarında akkor haline gelen tellerden bir adım ötesine geçilmişti bir kere gerisi önemli değildi.

Bugünse BMW LED teknolojili farlarını lazerle destekleyen yeni bir sistemi üretime geçirmeye hazırlanıyor. Sistemi bir süre yollarda sık göremeyeceğiz çünkü şimdilik oldukça pahalı bir opsiyon olarak kalacak.

Lazerin faydasından önce günümüzde aslında bilinenden çok daha geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu belirtmek gerekli. Fakat akıllardaki insanları ve hatta metalleri kolayca ikiye bölen ışın görüntüsü ve göze zararlı olduğu ön yargısı nedeniyle lazer kullanımı pek dillendirilmiyor. Zaten lazer için tamamen masum demek de imkansız. Çünkü lazer kelimesindeki “r” harfi radyasyondan geliyor(LASER: Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation).

bmw lazer far        

Peki BMW otomobillere radyasyon mu yerleştiriyor. Lazer doğru kullanımda tamamen zararsız. BMW’nin farları da lazeri doğrudan bir yerlere yöneltmeden önce değişimden geçirerek trafikte kullanılması sakıncalı olmayan bir hale getiriyor. 

Lazerin kullanılmasındaki amaç, bilinen türlerden çok daha farklı bir aydınlatma seviyesinin elde edilme isteği. Lazer tarafından üretilen ışık, gün ışığı da dahil diğer ışıklardan farklı olarak birbiriyle eşit uzunlukta ışın dalgaları üretiyor. Yani aydınlatmada farklı aydınlık kesimleri bulunmuyor. Lazer diyotları LED diyotlarının yüzde biri boyutunda ve bu da far tasarımı ve reflektör yerleşimi konusunda çok büyük hareket alanı sağlayabilecek. Son olaraksa lazer çok daha düşük tüketime sahip. Xenondan çok daha tasarruflu olan LED’ler bir watta karşılık 100 lümen üretirken lazer 170 lümene kadar ulaşabiliyor. Sözün özü; lazerle çok uzaklara istenilen izde dengeli bir şekilde giden ve gün ışığı kadar aydınlık bir ortam yaratmak mümkün.

P90143176_highRes

i8’de kullanılansa tam anlamıyla lazer far değil, lazerle desteklenmiş LED far. Aslında lazer sadece uzun huzme için kullanılıyor. Böylece uzun huzmenin menzili inanılması güç bir şekilde 600 metreye ulaşabiliyor. Üstelik bunu i8 gibi oldukça alçak burun tasarımına sahip bir otomobilde başarabiliyor. Sonuç olarak, lazer çağına hoş geldiniz.

P90133084_highRes