Ne yazık ki Türkiye van pazarı değil ve buralarda yeni nesil Scenic’in haberini alınca dizleri titreyen çok fazla insan olduğu söylenemez. Çünkü biz aynı boyda daha az kullanışlılık sunan sedanları severiz.

RenultScenic002

Bizim heyecanımız bu kadar azken de detayları sonraya saklamak çok anlamlı değil. Bu nedenle hemen paylaşalım. Scenic’in boyu 4,4 metreve aks mesafesi de 2,73 metre. Bunların tamamı selefine göre irileştiğini gösteriyor. Fakat yerden yüksekliğin 4 cm artarken tüm yüksekliğin sadece 1,3 cm artmış olması ilginç. Bunun anlamı Scenic’in vandan crossovera dönüşme yolunda olduğu.

İç mekan beklendiği gibi Megane ya da Talisman gibi modellere oldukça yakın bir yapı sunuyor. Büyük bir bilgi ekranı ve tekrar direksiyonun arkasına konumlandırılmış göstergeler ilk dikkat çekenler arasında. Bir Scenic’in yaşam alanları konusunda sıkıntı yaşamasını beklemiyoruz.

RenultScenic004

Scenic’in teknik detayları da yukarıda bahsi geçen modellere benziyor. Fakat onun; bırakın kardeşlerini tüm pazarda benzerine rastlanmayan bir özelliği var. Scenic’in standart lastikleri 195/55 20 ebadında olacak. Bunun anlamını çözemeyenler için, Scenic standart olarak 20 inçlik jantlarla ve nispeten dar lastiklerle donatılacak. Öncelikle bu ebatta kış lastiği ya da yenileme lastiği bulmaya çalışacak olanlara kolaylıklar ve sabırlar diliyoruz. Bu seçimin arkasındaki nedene gelirsek, Renault’ya göre bu tür lastikler hem yuvarlanma konforu hem de tüketim açısından büyük bir katkıya sahip olacakmış. Lastiklerin yanak yüksekliği güncel Scenic’in 17 inç çaplı lastikleriyle aynı ama yuvarlanma dirençleri çok daha düşük.

Bununla da bitmedi, kısa bir süre sonra Scenic’in 1,5 litrelik dizel motoru küçük bir elektrik motoruyla birleştiren bir tatlı su hibridi versiyonu çıkacak ama bu versiyon 48 voltluk elektrik sistemiyle sektörde diğer bir öncülüğü üstlenecek. Laf motorlardan açılmışken, Scenic’in kaputu altında 1,5 litrelik ve 1,6 litrelik dizel motorların yanında 1,2 litrelik benzinli motor da sunulacak. 1,5 litrelik 110 HP güç üreten dizel motor yeni geliştirilen 7 vitesli çiftkavramalı şanzıman EDC ile donatılacak. 1,6 litrelik dizelin 130 HP güç üreten versiyonu sadece manuel şanzımanla üretilecek ama bu çok uzun sürmeyecektir, 160 HP güç üreten versiyonsa sadece 6 vitesli EDC şanzımanla üretilecek. 1,2 litrelik benzinli motorunsa 115 HP ve 130 HP güç üreten iki versiyonu olacak ama bunlar sadece manuel şanzımanla sunulacak.

Scenic, kısa bir süre sonra Grand Scenic adlı 7 koltuklu versiyona da kavuşacak ve her ikisinin de yıl sona ermeden piyasaya sunulması bekleniyor.

RenultScenic003 RenultScenic001