Ford Fiesta gönüllerimizin küçük sınıf şampiyonu. Çok keyifli sürüşü Ford genetiğinin bir armağanı ve bu nedenle de bizdeki yeri ayrı. Ne yazık ki küçük sınıf hatchbacklerde farklı özellikler öne çıkıyor. Mesela malzeme kalitesi, mesela yormayan sürüş, mesela kullanım kolaylığı, mesela iç mekan ferahlığı. Güncel Fiesta bütün bu konularda bir adım gerideydi. Şimdiyse bunları değiştirme şansı Ford’un ellerinde.

ford-fiesta-2017-001

Yeni nesil en azından görüntüsüyle selefinden çok da farklı değil. Aslında modelin altyapısı da aynı. Buna karşın ebatlarda belirgin bir farklılık var. Yenineslin boyu 4,040 metre, yani güncel nesilden 7 cm daha büyük. Bunun yanında genişliği de 1,2 cm artmış. Yazık ki büyümenin sadece 4 mm’lik kısmı iki aks aralığında gerçekleşmiş. Anlayacağınız iç mekanın yaşam alanlarında önemli gelişim beklememek gerekli.

Fakat kokpit tasarımında önemli değişiklikler var. Kullanımı zor küçük düğmelerle dolu orta konsol yerini, beklendiği gibi dokunmatik ekran çevresine kurulu bir kokpit düzenine bırakmış. Havalandırma kumandaları bu ekranın dışında konumlu ki bu da iyi bir haber. Baz versiyonda 4,2 inçlik bir ekran sunulurken orta seviyede ekran boyutu 6,5 inçe en üst donanımlardaysa 8 inçe yükselecek. Ford’un iddiası yeni nesil Fiesta’nın çok daha kaliteli bir araç olacağı yönünde ve açıkçası elde ettiğimiz ilk fotoğraflar da bu iddiayı destekliyor gibi.

ford-fiesta-2017-004

Benzinli motor yelpazesinde sadece 3 silindirli atmosferik ve turbo beslemeli motorlar yer alacak. Yani 1,25 litrelik ve 1,4 litrelik benzinli motorlarla vedalaşma zamanı. Benzinli motorlar açısından en büyük atılım, 1,0 litrelik Ecoboost motorun artık bir silindirini devreden çıkartabiliyor oluşu. 3 silindirli motor eğer üzerindeki yük azsa 2 silindirle idare edebilecek. Bu motor 100 HP ve 125 HP güç üreten iki versiyona sahip olacak. Tabii daha uygun fiyat etiketi için daha uygun güç seçenekleri de atlanmamış. Bu görev yeni geliştirilen 3 silindirli ve 1,1 litre hacimli benzinli motorun. Bu motor 70 HP ve 85 HP güç üreten iki versiyonla sunulacak.

Dizel cephesindeyse gelmiş geçmiş en güçlü dizel motorlu Fiesta yolda. 1,5 litrelik dizel motor ve 120 HP güç üreten versiyonu bu unvanın sahibi olacak. Aynı motorun 85 HP güç üreten bir versiyonuysa ekonomi peşinde olanlar için sunulacak.

Daha ekonomik bir sürüş için Ford farklı yöntemler sunmayı planlıyor. Örneğin 1,0 litrelik benzinli ve 1,5 litrelik dizel motorların düşük güçlü versiyonlarında aktif hava girişleri ve manuel şanzımanlı araçlarda aktif Eco modu (motor ve gaz pedalı tepkilerini daha düşük tüketim için ayarlıyor) sunulacak.

Fiesta’nın şasisinde yapılar değişiklikler sürüşünün şimdikinden daha da dinamik olacağı iddiasıyla birlikte geliyor. Torkla yönlendirme yapabilen çekiş kontrol sistemi ve yenilenen süspansiyon bağlantı elemanları gibi farklar sayesinde Fiesta’nın hem tutunma kararlılığı arttırılmış hem de direksiyon tepkileri keskinleştirilmiş.

Fiesta’nın daha fazla aktif yardımcı sistemle donatılabilmesi de beklenen bir haberdi. Beklenmeyense bunun abartılması oldu. Donanım seviyesine göre Fiesta 2 kamera, 3 radar ve 12 ultrasonik sensörle donatılabilecek. Bunlar yarı otonom sürüş için yeterli olacakmış gibi görünüyor. Bunun dışında donanım seviyeleriyle ilgili haberler de ilginç: Fiesta’nın toplam 4 versiyonu olacak. Bunlardan üçü (sportif ST-Line, lüks Vignale ve standart) normal Fiesta’nın versiyonları ama gövdede ve iç mekanda kendine has detaylara sahip oldukları için farklı bir model olabilecek potansiyele sahip. 4. versiyonsa yerden yüksek yapıya ve plastik gövde eklentilerine sahip. Bu versiyon tıpkı Hyundai i20 Active gibi Fiesta Active olarak adlandırılacak.

Yeni nesil Ford Fiesta’nın 2017’nin ilk yarısında satışa sunulması bekleniyor. Bu tarih pazarlara göre yaz aylarına kadar sarkabilecek gibi.

ford-fiesta-2017-002 ford-fiesta-2017-001 ford-fiesta-2017-006 ford-fiesta-2017-005 ford-fiesta-2017-004 ford-fiesta-2017-006 ford-fiesta-2017-007