Volvo modelleri oldukça uzun ömürlü oluyor bu nedenle XC90 testini satışa sunulmasından 1,5 yıl sonra yayımlıyor oluşumuz biraz daha az garip görünmeli. Sonuç olarak 12 yıllık uzun ömür sürmüş bir aracın ikinci neslinden bahsediyoruz. Peki XC90 Volvo’nun yeni ufukları için ihtiyaç duyduğu yüksek prestije sahip mi?

volvo xc90 yorum

1- Nedir?

Volvo’nun büyük SUV’unun ikinci nesli. 90 ailesinin ilk üyesi ve İsveçli üreticinin modüler platformu SPA’nun ilk kullanıcısı. Volvo Geely tarafından satın alındıktan sonra kasası sımsıcak nakitle doldu ve mühendisler de bu paraları Volvo’nun prestijini geliştirmek için kullandı. XC90 bu büyük iddianın arkasındaki ilk dayanak noktalarından biri, yani prestij konusunda büyük bir yüke sahip. Modelin boyutları ciddi bir şekilde değişmiş. Sonuçta ilk nesil geliştirildiğinde dünya çok daha farklı bir yerdi. Boyu 4,80 metreden 4,95 metreye uzarken aks mesafesi de 2,85 metreden 2,98 metreye yükselmiş. Bütün bu değerler rakibin doğrudan Audi Q7 olduğunu akla getiriyor. Dahası bu ölçülerle XC90 lüks sınıf sedanlarla aynı park alanı ihtiyacına ulaşmış ama kaldırımdan kaldırıma selefinden 1 metre daha az olan 12 metrelik bir çapta dönüş yapabiliyor.

volvo xc90 yorum

2- İç mekanı nasıl?

Range Rover Sport’un olmayı çok isteyip asla olamadığı küçük bir Range Rover gibi desek abartmayız. Dokunduğunuz her bir noktadan kalite akıyor, malzemeler özenle seçilmiş ve işçilik de yüksek. Teknolojinin cömert kullanılması bu tabloyu biraz daha iyileştiriyor. Devasa bir dokunmatik ekran bugünlerde çok daha sık karşılaşılan bir donanım ama kullanıldığı her yerde XC90 gibi etkileyici bir donanım değil. Ekranda kullanılan yazılım ve ekranın çözünürlüğü etkileyici ve kullanışlı.

volvo xc90 yorum

3- Yaşam alanı geniş mi?

5 metrelik bir SUV olduğu için doğal olarak geniş. Arka koltuklarında sunduğu diz ve baş mesafesi abartılı. Hatta üçüncü koltuk sırası için bile bolca alan sunuyor. Ne yazık ki bu kadar yüksek bir aracın bagajına sürünerek girmek asla kolay olmayacaktır ve XC90’da da kolay değil. Bu bölümü koltuklar katlıyken 692 litrelik devasa bir bagaj olarak kullanmak çok daha mantıklı.

volvo xc90 yorum

4- Sürüşü nasıl?

Ülkemizde iki farklı XC90 güç kaynağı satılıyor. Hibrit T8 ve dizel D5. Bu seçeneklerin ikisinde de 2,0 litrelik motorlar yer alıyor, aslında Volvo’nun lakın gelecekte 2,0 litreden daha büyük hacimli bir motor üretme planı bile yok. D5’in kaputu altında 225 HP güç ve 470 Nm tork üreten 2,0 litrelik dizel motor, gücünü 4 tekerleğe 8 vitesli bir otomatik şanzıman üzerinden aktarıyor. Motorun çekiş gücü yeterince yüksek ve tüketimi de makul. Fakat 2,0 litrelik bir dizel motordan bekleyeceğiniz tüketim yerine 225 HP güç üreten bir dizel motoru düşünmeniz daha doğru olur. Test aracımız havalı süspansiyon sistemine sahipti. Sistemin darbe emişi oldukça başarılı ve küt darbelerde bile fazla zayıflık göstermemesi başarılı. Bir bütün olarak ele aldığımızda XC90 sessiz kabine, sarsıntısız sürüşe ve makul performansa sahip. Yol tutuş beceresi sıradışı değil ama atletiklik konusunda selefinin çağlarca ötesinde. Direksiyonu biraz endirekt çalışıyor ama gecikmesi çok az, zaten biraz daha hızlı olsaydı muhtemelen yön değiştirmelerde gövde salınımı rahatsızlık verici hale gelirdi.

volvo xc90 yorum

5- Fiyatı nasıl?

Büyük ve görece lüks bir SUV, doğal olarak yüksek.

Volvo XC90 fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

Tek başına iç mekanındaki kalite algısı bile bu sorunun cevabının evet olması için yeterli. Sonuçta bu sınıfta çok iddialı rakipler var ve onlar da gerçekten iyi özellikler sunuyor ama XC90 kendinizi ayrıcalıklı hissetmenizi sağlayacak potansiyele sahip.

volvo xc90 yorum volvo xc90 yorum volvo xc90 yorum volvo xc90 yorum volvo xc90 yorum volvo xc90 yorum volvo xc90 yorum volvo xc90 yorum