Gelecekte daha çevreci otomobillere sahip olacağımız kesin ama bunlarla yaşama alışmak için çok fazla zamanımız yok. Üstelik ne devlet politikalarımız ne de toplumumuz çevreyi ve geleceği pek umursamazken bu tür bir alışkanlık geliştirmek daha da zor. Peki işe başka bir gözle bakarsak? Çevreci otomobiller aynı zamanda daha tutumlu bu da bizi can damarımızdan vurabilir. O zaman önümüze bir hibrit alalım ve ne kadar iyi olduğuna bakalım.

1- Nedir?

Toyota Yaris’in benzinli motorun yanında elektrik motoruna da sahip versiyonu. Bu yazı Yaris Hybrid özelinde ama siz Yaris’i de merak ediyorsanız bu linke tıklayarak 1,33 litrelik motora ve Multidrive CVT şanzımanlı versiyonla ilgili fikirlerimizi öğrenebilirsiniz. Hybrid, 1,5 litrelik benzinli motora ve küçük bir elektrik motoruna sahip. Benzinli motor 74 HP güç ve 111 Nm tork üretirken elektrik motoru 60 HP güç ve 169 Nm tork üretebiliyor. Yani Yaris Hybrid 134 HP güç ve 280 Nm torka sahip bir yol canavarı, desek yalan olur. Çünkü toplam sistem gücü sadece 100 HP ve yazının ilerleyen bölümlerinde de açıklayacağımız gibi bu çevreci bir otomobil ve sizi de çevreci yapmak adına çok çalışıyor. 1,5 litrelik motor ısıl verimlilik için daha iyi olan Atkinson çevrimine sahip. Elektrik motoru, jeneratör, güç ayırıcı ve çift motorun kavrama sistemiyle birlikte tek bir muhafaza içinde benzinli motorun yanında duruyor. Aktarma içinse iki farklı görevi birden üstlenebilen e-CVT ismi verilen bir şanzıman kullanılıyor. Çünkü elektrik motoruna tek bir oran yeterken içten yanmalı motor farklı oranlara ihtiyaç duyuyor.

2- Tutumlu mu?

Konuya hemen girmek en iyisi diyorsanız öyle yapalım. Fazlasıyla. Aslında otomobil basınında “fazlasıyla” tabirini kullanmak kelime haznesinin yetersizliğini gösterir ama Yaris Hybrid fazlasıyla tutumlu. Biz İstanbul’un en kemikleşmiş trafik sıkışıklıklarının olduğu yolları kullanarak Yaris Hybrid’le 100 km’de 4,1 litrelik tüketim değeri elde etmeyi başardık. Bunu yaparken klima ve müzik sistemi devredeydi ve açıkçası Yaris Hybrid’i kurallarına uygun kullanmak dışında trafiği engelleyecek ya da diğer sürücülerden küfür yiyecek kadar da yavaş değildik. Genel olarak trafikteki sürücülerin yarısıyla aynı hızla ilerlediğimizi söyleyebiliriz. Otoyoldaysa tüketim 5,3 litre/100 km’ye yükseldi. Bunda en büyük etken 120 km/s hızla ilerlemeye çalışmanın Yaris Hybrid’in yapmaktan hoşlandıkları listesinde olmaması. Yine de bu değer için bile yüksek demek zor.

ToyotaYarisHybrid001 ToyotaYarisHybrid012

3- Kullanışlı mı?

Genel olarak Yaris kadar kullanışlı ama Toyota küçük sınıfta bir hibrit hazırlarken bazı zorluklar da yaşamış. Sonuçta irice bir pil ve ikinci bir motor gibi parçaların 4 metrelik bir otomobile yerleştirilmesi ve geriye hala bolca iç mekan ve bagaj alanının kalması gerekiyor. Bu nedenle pilleri küçültmüşler ve arka koltuk sırasının altına yerleştirmişler. Bunun için sadece 42 litrelik yakıt deposunu 36 litreye düşürmeleri yetmiş. 286 litrelik bagaj hacmiyse değişmeden kalmış.

4- Sürüşü nasıl?

İlginç şekilde eğlenceli. İlginç şekilde diyoruz çünkü bu sayfalarda gördüğünüz eğlenceli otomobiller çoğunlukla hızlarıyla eğlenceli olarak nitelendiriliyor. Fakat Yaris Hybrid hızıyla değil sürüşü bir düşük tüketim rekabetine çevirmesi ve bu sırada hızı fonksiyona asla dahil etmemesiyle ayrılıyor. Yaris Hybrid’in temel sürüş özellikleri Yaris’le benzer. Sürüş kalitesi küçük sınıf için makul, süspansiyonu Yaris’in makyaj sonrasında elde ettiği yüksek konfor/yol tutuş dengesine sahip, direksiyonu tekne dümeni kadar hissiz ve gürültü seviyesi de makul oranda düşük. Hybrid’in farkıysa teknolojisini kullanmanızla ilgili. Öncelikle ilk çalıştırmada göstergede yanan küçük bir Ready yazısı dışında aracın hareket hazır olduğuna dair hiçbir işaret olmuyor. Motor soğuk olduğu için ilk bir kaç metrede içten yanmalı motor normalden biraz daha yüksek devirle çalışıyor ve sonrasındaysa sihir başlıyor. Yaris Hybrid sizi daha tutumlu olmaya zorlayan bir atmosfere sahip. Gözünüze sokulan irice güç kullanım göstergesi nedeniyle hep yeşil bölgede kalmaya çalışıyorsunuz. Gaz pedalını daha yumuşak kullanmaya, daha sakin kalkışlar yapmaya, elektrik motorunu daha uzun süre kullanmaya ve her fırsatta pillerinizi şarj etmeye çalışıyorsunuz. EV (Electric Vehicle) modunda sadece elektrikle gitmek ve gaz pedalını daha rahat kullanmak mümkün ama küçük pillerle menzil 10 km’nin altında. Sadece elektrik motoruyla ilerlerken sessizlik etkileyici. Otoyolda iki motor bir arada çalıyor, ara hızlanmalar piller dolu olduğu sürece neredeyse etkileyici ve eğer yasalarımız izin verseydi Yaris Hybrid’in 165 km/s’lik son hızına çok rahat ulaştığını söyleyebilirdik.

5- Rakipleri neler?

Bu otomobili tercih edenlerin önceliği tüketim olacağına göre temel olarak küçük sınıftaki dizel motora ve otomatik şanzımana sahip tüm modeller Yaris Hybrid’in rakip listesinde. Fakat bu modellerin yakıt tüketimleri özellikle şehiriçinde Yaris Hybrid’den yüksek ve fiyatları da ya benzer ya da küçük bir farkla daha yüksek.

Toyota Yaris fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

Tüketimi düşük fiyatı da tüketim seviyesine göre makul. Fakat Yaris Hybrid’i satın alma kararında ikinci el değerini de düşünmeniz gerekli. Sonuçta dizel motorlu rakiplerinden daha fazla değer kaybedeceği ve ikinci elde müşteri bulmasının daha zor olduğu da bir gerçek. Bu noktada Toyota’nın imajına ve şansınıza güvenmeniz gerekli. Satın almalı mıyım sorunun cevabıysa, satın alır mısınız bilmiyoruz ama kesinlikle kullanmanız gerekli. Belki kiralamak iyi bir çözüm olabilir.

ToyotaYarisHybrid004 ToyotaYarisHybrid003 ToyotaYarisHybrid010 ToyotaYarisHybrid009 ToyotaYarisHybrid006 ToyotaYarisHybrid005 ToyotaYarisHybrid002 2014_YARIS_HYBRID_ACTIVE_04