Bentley uzun zamandır üzerinde çalıştığı SUV’u Bentayga’yı yakın zamanda tanıtacak ve onların iddiasına göre bu bilinen SUV tanımından çok daha farklı bir araç olacakmış; güçlü, lüks ve seçkin. Yani neredeyse yarım asırdır Land Rover tarafından Range Rover adıyla üretilen ürünün aynısı. Tabii Bentley’in bu pazara giriyor oluşu diğer bir Britanyalı üreticinin de ilgisini çekti. Rolls-Royce her ne kadar “bizim rakibimiz diğer otomobil üreticileri değil uçak ve yat üreticileri” dese de pazardan pay kaybetmemek için trendlere uymak zorunda.

Hatırlayanlar olacaktır yeni SUV’un gelişini Rolls-Royce yönetimi bir mektupla yatırımcılara bildirmişti. Fakat mektupta tam olarak SUV ya da arazi aracı üretileceği açıklanmadı, bunun yerine yeni modelin özellikleri sıralanmıştı.

Buna göre yeni model;

– Rolls-Royce lüksünü her zemin üzerinde sunabilecek

– Müşterilerin mobilite içeren beklentilerini cevaplayacak

– Markanın kurucularının öncü ruhunu yaşatabilecek

– Rolls-Royce markasının yarattığı beklentileri karşılayabilecek

– Yerden yüksek gövdeli ve alüminyum mimariye sahip

– Spirit of Ecstasy’i (Rolls-Royce modellerinin ızgaralarının üstünü süsleyen hanımefendi) taşımasına değecek

bir araç olacak.

Neden bu kadar uzattıklarını anlayamadık ama bu uzun tanımın çıkacağı tek nokta süper lüks bir SUV. Yeni SUV hakkında kesin olarak bildiklerimiz adının Cullinan olacağı ve alüminyum mimari üzerine inşa edileceği, yani uzay şasiye sahip bir araç olacağıyla sınırlı. Muhtemelen devasa bir V12’den güç alacak, BMW’nin xDrive’ından geliştirilmiş bir 4 tekerlekten çekişe sahip olması olasıyken, yayınlanan ilk fotoğraflar geleneksel Phontomvari tasarıma sahip olduğunu kesinleştirdi. Gösterilen araç testler için üretilmiş bir prototip. Genelde ön üretime ve geliştirme çalışmalarına ait bu araçlar gözlerden saklanır ama Rolls-Royce prototipin tur takvimini açıkladı: 2017 başında Cullinan Kutup Dairesi’ne giriş yapacak ve yılın ilerleyen bölümlerinde de kemiklerini ısıtmak için Orta Doğu’ya taşınacak. Anlayacağınız soğuk ve sıcak testleri 207’nin ilk yarısında yapılacak ve modelin yola çıkması için daha hala uzun bir süreç var.

project-cullinanrolls royce suv