Xenon çıktığında ona tereddütle yaklaştık, bi-xenonlarla selektör atıp önümüzde ilerleyenleri tedirgin etmek hoşumuza gitti, LED’lerin aslında çok daha iyi olduğunu gördük, Matrix-LED’lerin mücizevi olduğunu düşündük. Gaz lambalarından bugüne otomobil farları büyük bir değişim geçirdi ve bu değişime saygılarımızı bu yazımızda kelimelere döktük. Fakat Mercedes oyunu başka bir boyuta taşıma hevesinde.

Konu şu ki Matrix farlar tanıtıldığında bu yana rekabet farlarda kaç tane LED bulunduğuna dayanmış durumda. Mercedes’in 2020 yılında seri üretime almayı planladığı far sisteminde bu sayı, far başına, 8192 LED’e yükselecek. Bu sayı büyük, hem de çok büyük ama sistemle ilgili en büyük sayının yakınında bile değil. Yeni geliştirilen çipler sayesinde far başına 1 milyon mikro ayna kullanılacak. Bu da 8192 LED’in sağladığı keskin ışığın 1 milyon parçacıkla kontrol edilebileceği anlamına geliyor, ya da 1 milyon piksellik bir çözünürlüğe sahip bir fardan bahsediyoruz.

Peki bu kadar büyük sayılar ne sağlayacak? Farlar teorik olarak karşıdan gelen sürücünün sadece göz bebeklerini karanlıkta bırakarak tam güçlü aydınlatma yapabilir. Tabii böyle bir seçim mantıklı olamaz ama farların karşıdan gelenleri rahatsız etmeden uzun menzil aydınlatmanın yanında sürücüye kılavuzluk etmesinin de önü açılabilir. Örneğin bir kavşağa yaklaşırken farlar bunu yola yansıtılan bir işaretle sürücüye hatırlatabilir, yol çalışmasında daralan ama belirsiz şeritleri belirginleştirebilir ya da yere havalı bir Mercedes yıldızı çizebilir.

Sonuçta bu sistem Swarovski kristallerden çok daha işlevsel ve güvenliği de destekleyecek bir donanım olacaktır. Peki 1 milyon piksellik HD farlara hangi modelle sahip olabilirsiniz? Tabii ki S Serisi’nin 2020’de tanıtılacak olan yeni nesliyle. S Serisi otomobillerin geleceğini bünyesinde taşımaya devam edecek ve otomobillerin geleceğinde de dijital olarak kumanda edilen HD farlar var.

mercedes-digutallight-001 mercedes-digutallight-002 mercedes-digutallight-003 mercedes-digutallight-006 mercedes-digutallight-004 mercedes-digutallight-008 mercedes-digutallight-009 mercedes-digutallight-007