Birlikten kuvvet doğar. Bu deyim otomotiv dünyasına her zaman popüler olmuştur. Mercedes’in çatı şirketi Daimler’in Renault-Nissan ittifakıyla ortaklığı da bu çerçevede incelenmesi gereken bir durum. Mercedes’in küçük modelleri için altyapı ve motorlara ihtiyacı var, Renault-Nissan’ın ise büyük modelleri için birikime ihtiyacı var. Sonuçta Smart Forfour ve Ranault Twingo, Mercedes Citan ve Renault Citan, Mercedes X Serisi ve Nissan Navara ya da Infiniti Q30 ve Mercedes A Serisi gibi ortak üretimlerle iki grup da büyük kazanç elde ediyor. Bu ortaklığın son meyvesi 1,3 litrelik, daha doğrusu 1330 cc hacme sahip, direkt enjeksiyonlu benzinli bir motor.

Yeni motor, hem Renault’nun 1,2 litrelik tCe motorunun hem de Mercedes’in 1,6 litrelik motorunun yerini alacak. Bunun için geniş bir güç yelpazesine sahip olması gerekiyor ki bu gerçekten başarılmış. Motorun baz versiyonu 115 HP güç ve 220 Nm tork üretiyor. Torkunu 1500 d/d’dan itibaren üretmesi gayet iyi bir haber. Bu motor sadece 6 vitesli manuel şanzımanla sunulacak ve malum, güncel 1,2 litrelik motorun yerini rahatça dolduracaktır. Motorun ikinci güç seçeneği ise 1,6 litrelik motorun yerini doldurmak için geliyor. 140 HP güç ve 240 Nm tork üreten bu versiyon, 6 vitesli manuel şanzımanın yanısıra 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman ile de sunulacak. Son olarak 1,3 litrelik hacimden 160 HP güç üreten versiyonsa motorun en güçlü varyasyonu olacak. 6 vitesli manuel şanzımanla sunulduğunda 1750 d/d’da 260 Nm olan tork verisi, 7 vitesli çift kavramalı şanzımanla 1800 d/d’da 270 Nm’ye ulaşıyor. Bu iki değer de oldukça iyi.

Basın bültenine göre yeni motorlar üç üreticinin de en son teknolojileriyle donatılmış. Bunların tamamının detayları henüz açıklanmadı ama motor blokunun Nissan GT-R’ın motoruyla aynı teknikle kaplanmış olması teknolojiler hakkında bir fikir verebilir.