Nissan crossover patlamasının startını veren üretici. Qashqai ile herkesin aslında bir arazi aracı değil ama arazi aracı yansıması istediğini gösterdi ve bu nedenle bugün etrafımız yerden yüksek araç taklidi yapan hatchbacklere dolu. Ferahlığı ve hızı gören Nissan’ın aynı yola ikinci bir avcı yollaması tabii ki beklenen bir gelişim. Fakat bu avcının Juke gibi sıradışı bir forma sahip olması ve kimileri tarafından sevilip kimiler tarafından nefret edilmesi beklenen bir durum değildi. Sonuçta Juke bazen iyi bazen de kötü pazar sonuçları aldı. Bazıları sonsuza kadar üretilmesini bazıları da varolan örneklerin bile toplatılmasını arzuladı. Nissan bile bir dönem Juke adını tarihe gömüp daha sıradan bir araçla devam etmeye karar vermenin eşiğine geldi. Sonuçta bu yazı ikinci nesil Juke üzerine, yani Juke başarılı bir model olarak tarihe geçme yolunda ilerliyor.

Detaylara geçmeden önce son haberi verelim: Yeni nesil Nissan Juke satışa sunuldu. Ürün gamı sadece 1,0 litrelik benzinli motordan oluşuyor ama bu motoru 6 vitesli manuel ya da 7 vitesli çift kavramalı şanzımanla satın almak olası. Tekna donanım seviyesiyle ve manuel şanzımanla başlangıç fiyatı 231.200 TL olarak belirlenirken otomatik şanzımanla yüzde 80’lik vergi dilimi etkisiyle 314.000 TL’ye çıkıyor. Tabii bunlar liste fiyatları, bayilerde küçük sürprizler olabilir. Platinum Premium isimli en üst donanım seviyesinde etikette 370.500 TL görülüyor ama bu fiyat seviyesi lansman indirimiyle 349.900 TL’ye geriliyor. Baz donanımda 6 havayastığının yanısıra otomatik fren yapabilen çarpışma önleme sistemi ve aktif şerit takip sistemi gibi güvenlik yardımcıları standart olarak sunuluyor.

Detaylı donanım bilgisi için tıklayın.

Yeni Nissan Juke fiyat listesi için tıklayın. 

İkinci nesil Juke, üzerinde kopan fırtınalara rağmen bildiğini okumaya devam ediyor. Tasarımı evrimleşerek güne uyum sağlamış ama hangi açıdan bakarsanız bakın Juke olduğunu anlamanız da mümkün. Bu anlamda Juke, VW Beetle-Porsche 911 gibi ikonların yer aldığı en tanınan siluetler listesine girme heveslisi bile olabilir. Tasarımı bir kenara Juke’un boyutları büyümüş. Güncel neslin 4,13 metrelik boyu ikinci nesille 4,21 metreye uzamış. Ama daha önemlisi 2,53 metrelik aks mesafesinin 2,63 metreye çıkmak için katettiği 10 cm’lik artış. Bu artışlarla birlikte Juke’u arka koltuk diz mesafesi 5,8 cm artarken bagaj hacmi de 354 litreden 422 litreye yükselmiş.

Kokpitte son dönem trendleri takip edilmiş. Büyük bir ekran tablet misali kokpitin tepesinde duruyor ve orta konsoldaki düğme sayısı azaltılmış. Analog göstergelerin ortasında genişçe bir bilgi ekranı var ve bu kurulum da hem ibreleri sevenleri hem de dijital gösterge tablosunu havalı bulanları mutlu edebilir. Nissan’ın iddiasına göre kokpitte malzeme kalitesi yükseltilmiş ve kimi versiyonlarda kokpiti saran deri ya da nubuk gibi ilginç kaplamalar da sunulacakmış.

Yeni geliştirilen CMF-B altyapı üzerinde yükselen Juke’un süspansiyon kurulumu değişmeden kalmış. Fakat artan burulmazlık ve elden geçirilen geometri sayesinde Nissan’ın iddiası bu Juke neslinin selefinden daha dinamik hissettireceği yönünde. Kaputun altında ilk etapta sadece 1,0 litrelik benzinli motor yer alacak olması şasinin limitlerinin zorlanabilmesi konusunda çok umut vermiyor. 115 HP güç ve 180 Nm tork üreten motor, overboost fonksiyonuyla torkunu kısa süreliğine 200 Nm’ye yükseltebiliyor. Maksimum torkunu 1750 d/d’da üretebilmesi motor ile ilgili iyi bir haber. Motorun gücü ön aksa 6 vitesli manuel ya da 7 vitesli ve çift kavramalı bir otomatikleştirilmiş manuel şanzıman üzerinden aktarılacak.