Nissan crossover patlamasının startını veren üretici. Qashqai ile herkesin aslında bir arazi aracı değil ama arazi aracı yansıması istediğini gösterdi ve bu nedenle bugün etrafımız yerden yüksek araç taklidi yapan hatchbacklere dolu. Ferahlığı ve hızı gören Nissan’ın aynı yola ikinci bir avcı yollaması tabii ki beklenen bir gelişim. Fakat bu avcının Juke gibi sıradışı bir forma sahip olması ve kimileri tarafından sevilip kimiler tarafından nefret edilmesi beklenen bir durum değildi. Sonuçta Juke bazen iyi bazen de kötü pazar sonuçları aldı. Bazıları sonsuza kadar üretilmesini bazıları da varolan örneklerin bile toplatılmasını arzuladı. Nissan bile bir dönem Juke adını tarihe gömüp daha sıradan bir araçla devam etmeye karar vermenin eşiğine geldi. Sonuçta bu yazı ikinci nesil Juke üzerine, yani Juke başarılı bir model olarak tarihe geçme yolunda ilerliyor.

İkinci nesil Juke, üzerinde kopan fırtınalara rağmen bildiğini okumaya devam ediyor. Tasarımı evrimleşerek güne uyum sağlamış ama hangi açıdan bakarsanız bakın Juke olduğunu anlamanız da mümkün. Bu anlamda Juke, VW Beetle-Porsche 911 gibi ikonların yer aldığı en tanınan siluetler listesine girme heveslisi bile olabilir. Tasarımı bir kenara Juke’un boyutları büyümüş. Güncel neslin 4,13 metrelik boyu ikinci nesille 4,21 metreye uzamış. Ama daha önemlisi 2,53 metreik aks mesafesinin 2,63 metreye çıkmak için katettiği 10 cm’lik artış. Bu artışlarla birlikte Juke’u arka koltuk diz mesafesi 5,8 cm artarken bagaj hacmi de 354 litreden 422 litreye yükselmiş.

Kokpitte son dönem trendleri takip edilmiş. Büyük bir ekran tablet misali kokpitin tepesinde duruyor ve orta konsoldaki düğme sayısı azaltılmış. Analog göstergelerin ortasında genişçe bir bilgi ekranı var ve bu kurulum da hem ibreleri sevenleri hem de dijital gösterge tablosunu havalı bulanları mutlu edebilir. Nissan’ın iddiasına göre kokpitte malzeme kalitesi yükseltilmiş ve kimi versiyonlarda kokpiti saran deri ya da nubuk gibi ilginç kaplamalar da sunulacakmış.

Yeni geliştirilen CMF-B altyapı üzerinde yükselen Juke’un süspansiyon kurulumu değişmeden kalmış. Fakat artan burulmazlık ve elden geçirilen geometri sayesinde Nissan’ın iddiası bu Juke neslinin selefinden daha dinamik hissettireceği yönünde. Kaputun altında ilk etapta sadece 1,0 litrelik benzinli motor yer alacak olması şasinin limitlerinin zorlanabilmesi konusunda çok umut vermiyor. 117 HP güç ve 180 Nm tork üreten motor, overboost fonksiyonuyla torkunu kısa süreliğine 200 Nm’ye yükseltebiliyor. Maksimum torkunu 1750 d/d’da üretebilmesi motor ile ilgili iyi bir haber. Motorun gücü ön aksa 6 vitesli manuel ya da 7 vitesli ve çift kavramalı bir otomatikleştirilmiş manuel şanzıman üzerinden aktarılacak. İlerleyen dönemde 1,33 litrelik benzinli motorun da yelpazenin geri kalanı olarak Juke kaputu altına girmesi olası.

Bütün bunların dışında Juke güne uygun donanım listesine de sahip olacak. Hem herkese gerekli yardımcı elektronik sistemler hem de kimilerine gerekli Bose imzalı yüksek performanslı ses sistemi gibi donanımlar Juke ile sunulacak. Yeni nesil Juke Kasım sonunda Avrupalı tüketicilerle buluşacak. Ülkemizdeki satışı içinse 2019 başlarını beklemek mantıklı olabilir.