Ford geleceği yerden yüksekte görüyor. ABD’li üretici, binek araç üretimini kademeli olarak durduracağını ve bazı temel modeller dışında tüm üretimini yerden yüksek araçlara dönüştürecek. Markanın ana pazarı olan Kuzey Amerika’da bu durum artık iyice belirgin. Bu pazarda en güçlü Ford modeli F Serisi pikaplar. Yani Ford pikapları seviyor. Bu sevgisinden artık Ranger da iyiden iyiye nasiplenir hale geldi. Son makyaj çok etkili idi ve bugün de yeni bir motor Ranger’ın iddiasını arttırmak için geliyor.

Yeni motor 2,0 litre hacimli. Bu ülkemiz için de önemli, en azından 4 tekerlekten çekişli versiyonlar için. Çünkü bu versiyonlar, şirket adına kayıtlı değilse, satın alırken ticari araç olarak vergilendirilse de kullanırken motor hacmine göre vergilendiriliyor. Yani büyük motor yüksek Motorlu Taşıtlar Vergisi anlamına geliyor. Dahası yeni motor hem 2,2 litrelik baz motorun hem de 3,2 litrelik güçlü motorun yerini doldurabilecek.

Motor bu geniş alan kontrolü için 3 farklı güç versiyonuna sahip olacak. Baz versiyon 130 HP güç ve 340 Nm tork üretirken ikinci versiyon 170 HP güç ve 420 Nm tork üretebiliyor. bu versiyonların ikisi de değişken geometrili tek turboya sahip. En güçlü versiyonsa 213 HP güç ve 500 Nm tork üretiyor. Bu versiyon biri küçük biri büyük iki tane turbo beslemeye sahip ve bu turbolardan küçük olanı üst devirlerde devreden çıkartılıyor. Bu değerler 3,2 litrelik motorun kolayca unutulacağının göstergesi, zira yeni motor selefinden 13 HP güç ve 30 Nm tork fazlasına sahip.

Yeni dizel motorun güçlü versiyonları 6 vitesli manuel şanzımanın yanında 10 vitesli otomatik şanzımanla da satın alınabilecek. Bu şanzıman bir süredir F Serisi pikaplarda kullanılıyor ve tüketim avantajı oluşturmasıyla biliniyor. Yeni şanzıman sayesinde motorun torkunu daha efektif kullanmak mümkün olabilir. Ayrıca binek araçlarda ara hızlanma ve tepki süresinin uzaması gibi yan etkiler getiren çok oranlı şanzımanların pikap gibi fonksiyon öncelikli araçlara daha uygun olması da mümkün.

Ford, Ranger için bu kadar yenilikle de yetinmemiş. Sınıfında ilk defa Ranger yaya da algılayabilen otomatik fren sistemine sahip olacak. Hatta kimi pazarlarda bu standart donanıma dahil olacak. Bunun dışında aracı kendi kendine park edebilen bir sistem ve akıllı hız sınırlayıcı da donanım listesine eklenecek. Böylece Ranger kullanımı biraz sorunlu olan elektrikli direksiyon sisteminin avantajını da görmeye başlayabilir. Son olarak modelin süspansiyon sistemi de elden geçirilmiş.

Ranger’ın yeni motorunun satışına yaz ayları itibariyle başlanması bekleniyor.