Özel plakalar ülkemizde de çok seviliyor. Siyasi partiler ve futbol takımları, ismin baş harfleri ya da modele gönderme kadar emir içeren harflere sahip plakalar için de küçük bir serveti gözden çıkartmanız gerekiyor. Ülkemizde bu tür bir plakayı almak için doğru trafik tescil şubesinden doğru memuru bulup onun belirleyeceği “yasal” bağışı yapmanız gerekiyor. Büyük Britanya’da ise açık arttırmaya girmeniz kafi.

Büyük Britanya’da bu tür plakaların özel bir pazarı var ve yönetim de bu karlı pazarı olabildiğince adaletli şekilde yönetmeye çalışıyor. DVLA (sürücü ve taşıt lisans ajansı) bu plakaları belirliyor ve taban fiyat belirlenmiş açık arttırmalarla satıyor. Normalde plakalar 2 harf, aracın üretim yılını gösteren 2 rakam ve rastgele 3 harften oluşuyor. Fakat özel bir plaka için bedel ödemeniz gerekiyor. Örneğin bundan 6 yıl önce 440 bin Pound’a el değiştiren F1 numaralı plaka için geçtiğimiz yıl 6 milyon Pound’luk bir teklif yapılmıştı fakat plakanın sahibi olan iş adamı bu teklifi geri çevirmişti. Bu plaka tahmin edilebileceği üzere şu anda bir Bugatti Veyron’un plakalığını süslüyor.

Plaka Plaka

DVLA’nın önümüzdeki günlerde yapacağı açık arttırmada alıcı bekleyecek olan plakalarsa daha mütevazi. MCL 650S, ünlü yarış takımının en yeni yol otomobiline şık bir aksesuar arayanlar için 400 Pound’luk taban fiyatla arttırmaya çıkacak. Otomobilin fiyatının makul vergilendirme olan pazarlarda bile 230 bin Euro’nun üzerinde olduğu düşünülünce arttırmanın daha yüksek bir rakama kadar uzayacağını ön görmek mümkün. Bunun dışında arttırmada A355 FER, FER 430M gibi Ferrari modellerine yakışacak plakalar kadar 23 O gibi 4000 Poundluk taban fiyata sahip plakalar da sunulacak.