Porsche modelleri, ya da en azından 911 ilginç bir otomobil. Galeriyi terkeden bir Porsche 911, diğer otomobil modelleri gibi ilk 10 yıl içinde ciddi değer kaybına uğruyor. Fakat bu sonsuza kadar sürmüyor ve taban fiyatı bulduktan sonra yükselmeye başlıyor. Çünkü bir noktadan sonra her 911 klasik mertebesine ulaşıyor. Yine de bir C-SUV fiyatına 911 satın almak olası. Böylece bu otomobilin keyfini sürmek mümkün oluyor. Bu nokta da eski otomobil kullanmanın kağıt üzerinde göründüğü kadar ilginç olmadığı gerçeği su yüzüne çıkıyor. Zira ikamesi olabilecek C-SUV’da sunulan donanımların çoğu, satın alabileceğiniz 911 üretildiğinde keşfedilmemişti bile. Radar destekli bir hız sabitleyici istiyorsanız yapabileceğiniz bir şey yok ama Apple CarPlay ve USB bağlantısı için Porsche çözüm önerisi getirdi.

Söz konusu öneri, eski ya da klasik (bardağın yarısı dolu mu yoksa bardağın yarısı boş mu?) Porsche modellerinin kokpitlerinin orijinal görüntüsünü bozmayan bir müzik sistemi. Porsche Classic Communication Management (PCCM) olarak anılan bu müzik sistemleri, modern dünyanın araç içi eğlence sistemlerine zaman yolculuğu yaptırıyor. Sistemin iki versiyonu var. Standart versiyon 1960’lardan 1990’lara kadar üretilen tüm Porsche modelleri içi uygun. Tabii o zamanlar televisyonlar bile 65 ekran olduğu için otomobil müzik sistemleri için de pek alan ayrılmıyordu ve bu nedenle PCCM 3,5 inç ekrana sahip. Bu renkli ekran üzerinden Apple CarPlay, dijital radyo DAB+, USB ve belki de en önemlisi Bluetooth bağlantı seçenekleri kontrol edilebiliyor. Dahası eğer telefonunuz Apple iPhone 5 ve üzeri bir modelse telefonunuzdaki uygulamaları da müzik sistemi üzerinden kullanabiliyorsunuz. Çünkü görüş açınızın aşağısına yerleştirilmiş 3,5 inçlik bir ekrandan navigasyonu takip etmek, gözünüz gibi koruduğunuz 911’inizde yapabilecekleriniz arasındadır.

Eğer 996 gibi nispeten daha modern bir 911 sahibiyseniz çok daha şanslısınız. Çünkü Porsche sizin için PCCM Plus’ı sunuyor. Normal şartlarda bu nesillerde büyük bir merkezi ekran PCM adıyla sunuluyor ama bu, basit verileri aktaran bir likit kristal ekrandan ibaret bir sunum. Bu sistemin yerine 7 inçlik bir dokunmatik LED ekran ve yine bolca bağlanılabilirlik özelliği edinmeniz mümkün. PCCM Plus da küçük kardeşi gibi Apple CarPlay, USB bağlantısı ya da Bluetooth bağlantısı gibi özellikler sunuyor, hatta bunlara bir de Google Android Auto’yu ekliyor. Dahasının da dahası, Porsche’nin kendi navigasyon sistemi, Porsche’ye özel ilgi noktaları işaretlenmiş halde sisteme yüklenebiliyor. Tabii bu sistem ek ücrete tabi.

Laf ücretlere gelmişken güzel haberi de verelim, klasik ya da eski Porschenizi modern dokunuşlarla buluşturmanın bedeli PCCM için 1,439.89 Euro ve PCCM Plus için 1,606.51 Euro olarak belirlenmiş.