İnternet alışveriş platformu sahibinden.com’un “Efsane İlanlar” adı altında özel bir bölümü bulunuyor. Bu bölümde ilginç ilanlar arazında ziyaretçiler tarafından en çok görüntülenen ilanlar toplanıyor. Örneğin, 14. sahibi tarafından “Mesafe sayacı 3 kere 500 bin km’den düşürülmüştür” diye satılmaya çalışılan bir Şahin, içinde Eti Puf olmayan bir Eti Puf ambalajı, orta sahada oynayacak ahlaklı bir futbolcu arayanlar ya da özel bir tür olan Sivas “Mangal” Köpeği gibi ilanlar bu bölümde yer alıyor. Efsane İlanlar’ın son katılımcısıysa 1990 model bir Tofaş Kartal. Aslında sitede 3 binin üzerinde Kartal ilanı bulunuyor ama bu çok farklı.

50 bin liraya sıfır km kartal

Öncelikle ilanı bu linkten görebilirsiniz. Bundan tam 24 yıl önce satın alınmış bu Kartal ilan verenin beyanına göre bugüne kadar sadece 1924 km yol katetmiş. Açıkçası fotoğraflar incelendiğinde de bu beyanın doğruluk payının olabileceği görülüyor. Dünyanın en kaliteli üretimleri olarak tanınmayan Kartallar’ın günümüzdeki durumlarıyla kıyaslandığında bu örnek muhteşem olarak değerlendirilebilir; koltuklarda tek bir iz görülmüyor ve bir Kartal’dan beklenmeyecek şekilde bagaj kaplamaları da tertemiz duruyor.

Antalya’daki bir galeri tarafından satılan araç, 49.999 TL karşılığında müşteri bekliyor. Buradaki tek sorun, eğer manevi bir değeri yoksa bir Kartal’ın klasik otomobil olarak değerinin olmaması. Sonuç olarak karşımızda kapalı ekonomi çağının çok düşük arzı nedeniyle talep patlaması yaşamış bir model var, yani Rusya’da 90’lardan kalma bir Lada ne kadar çekiciyse Türkiye’de de bu Kartal o kadar çekici. Tabii bir de 90 model Kartallar’ın ortalama fiyatının 6-7 bin TL civarında olması ve 50 bin TL’ye az kullanılmış bir kompakt sınıf station wagon satın alabileceğiniz gerçeği de var.

50 bin liraya sıfır km kartal 50 bin liraya sıfır km kartal