1- BMW X1 ve Mercedes GLA’ya karşı Audi TT Offroad Concept

Audi’nin SUV ürün gamı gittikçe genişliyor. Q7 büyük bir gecikmeyle gelmişti (ki şimdi de yeni neslin tanıtımı gecikiyor) ama sonrasında Q5 ve Q3 iyi zamanlamalarla geldi. Tabii ki arada kalan boşluklar da yok değil. Aslında bu boşluklar için tam olarak boşluk demek mümkün değil. Şöyle ki, Audi’nin zaten kompakt sınıf boyutlarında bir cossoverı var fakat kompakt sınıf boyutlarında bir sportif crossoverı yok. BMW ve Mercedes ise bu sınıftaki ilk tercihlerini doğrudan sportif modeller üzerinde yaptı. Bu nedenle de Audi, X1 ve GLA’nın karşısında daha güçlü bir crossover için TT’nin ününü kullanıyor. Konsept, TT Offroad olarak adlandırılmış. Gerçekten de hem burun tasarımında hem de iç mekanında TT’den bolca iz görmek mümkün. Fakat benzerlikler burada bitiyor. Tavan çizgisi BMW’nin çift rakamlı X’leri gibi eğimli ama TT’nin yanında oldukça sakin kalıyor. Üstelik bir crossoverdan beklendiği gibi TT Offroad da 5 kapılı bir araç. Audi’den en azından konsept için Range Rover Evoque benzeri bir coupe crossover cesaretini beklerdik. 4,4 metrelik uzunluk ve 2,6 metrelik aks mesafesi Q3 ile oldukça benzer ama ondan farklı olarak MQB isimli yeni platform üzerinde yükseliyor. Audi, 4 tekerlekten çekiş sistemi ve Q3’ten alınan yürüyen aksam parçaları sayesinde TT Offroad’un her türlü yol şartına uygun olduğunu iddia ediyor. Fakat bu çok ilginç çünkü 245 tabanlı ve 40 yanaklı 21 inçlik lastikler düşünülünce bu anlatım sadece asfalt için gerçekçi olabilir.

audi bmw mercedes audi bmw mercedes
audi bmw mercedes audi bmw mercedes

2- Mercedes S Serisi’ne karşı BMW Vision Future Luxury

Kabul Mercedes S Serisi’nin karşısında BMW’nin zaten 7 Serisi bulunuyor ama itiraf edelim ikili arasındaki yarış pek yakın geçmiyor. S Serisi kendine sınıflararası bir konum bulmuş durumda ve lüks sınıfın biraz üzerinde ultra lükslerinse biraz altında durarak gayet iyi bir başarı grafiğine sahip. Buna karşılık BMW ise 7 Serisi ve Rolls-Royce Ghost ile savaş veriyor. Fakat artık bu sınıfa yenilik getirecek BMW markalı bir modelin ihtiyacı duyuluyor. Çünkü Mercedes, Maybach başarısızlığından açılan boşluğu da farklı boylardaki S Serisi versiyonlarıyla doldurmayı planlıyor. Yani S Serisi hem 7 Serisi’ne hem de Rolls-Royce Ghost/Phantom ikilisini tehdit eder hale gelmek üzere. Vision Future Luxury, 9 Serisi olarak anılacak olan geleceğin lüks sedanının BMW logosuyla birlikte neler sunacağının göstergesi gibi. Otomobil, 5,5 metrelik boyuyla uzun şasili bir 7 Serisi’nden neredeyse 30 cm daha uzun boylu olacak. Konseptin uzun motor kaputu bilindik bir BMW tasarım oyunu ve üretim versiyonuna taşınması çok olası. Bunun yanında ters açılan kapıların konseptin iç mekanını göstermek adına kullanıldığını düşünmek daha iyi. Çünkü bu tür kapılar zaten RR modellerinde kullanılıyor ve BMW’nin en son isteyeceği şey ultra lüks sedanlarıyla BMW modelleri arasında bağ kurulmasını kolaylaştıracak detaylar olmalı. Karbon-fiber ve alüminyum kullanımı gerçeğe oldukça yakın tercihler. BMW elektrikli ürün ailesinin üretim maliyetini düşürmek için karbon-fiber üretim hacmini genişletmeyi planlıyor. 9 Serisi gibi devasa bir modelde bu malzemeleri kullanmak, üretim hacminin yükseltilmesi için iyi bir neden. Otomobilin iç mekanında el hareketleriyle kullanılan kumandalar, tablet bilgisayar formatında eğlence sistemleri gibi yeni dönem moda akımları da unutulmamış.

Audi bmw mercedes Audi bmw mercedes
Audi bmw mercedes Audi bmw mercedes

3- BMW X6’ya karşı Mercedes Concept Coupe SUV

Otomotiv uzmanları arasından kimse BMW’nin X6’yla ne yapmak istediğini anlamadı ama müşteriler anlamış görünüyor. Alçak tavanlı bu SUV, oldukça yüksek satış başarısı yakaladı ve bu sayede genlerini küçük kardeşi X4’e de aktarma hakkını elde etti. Şimdi X6’nın ikinci nesliyle tanışmayı bekliyoruz ama bu sefer işi baştaki kadar kolay olmayacak. Çünkü başarı herkesin istediği bir şeydir ve Mercedes de X6’nın başarısının peşinde. Bunun için ona iyi bir rakip geliştirmek yerine kendi X6’larını yapmayı tercih etmişler. Muhtemelen karşımıza MLC adıyla çıkacak olan Concept Coupe SUV gösteriyor ki bu tür bir SUV yapmak için tek tip tavan konseptine bağlı kalmak zorundasınız. 4,93 metrelik modelin burun tasarımı ML ile neredeyse aynı. Hatta bu konseptte ML’nin yakın zamanda göreceği makyajın da izlerini sürebiliriz. Arka tasarımsa çok daha özgün. Köşeden köşeye uzanan stop lambaları sayesinde bu bölümün X6’ya dramatik bir şekilde benzemesi ikinci plana atılmış. Konseptin kaputu altında 3,0 litrelik hacmi ve çift turbo beslemeye sahip bir dizel motor bulunuyor ve 333 HP güç ve 480 Nm tork üretiyor. Motorun gücü 4 tekerleğe 9 vitesli yeni otomatik şanzıman üzerinden aktarılıyor ve adaptif şasi ayarları sayesinde kullanıcılar farklı beklentilere göre farklı yürüyen aksam ayarları yapabilecek.

Audi bmw mercedes Audi bmw mercedes