Sedanların geleceği pek parlak değil. Kuzey Amerika’da SUV ve crossoverlar diğer karoser tiplerini neredeyse ikiye katlamış durumda, Avrupa’da da benzer bir orana yaklaşılıyor. Çin hala büyük bir sedan pazarı ama yerden yüksek araçlar bu pazarı da işgal etmeye başladı. Sonuç olarak kimi üreticiler yakın zamanda normal araç üretimi yerine tüm üretimlerini yerden yüksek araçlara çevireceğini açıkladı. Bu da eldeki sedanlar için yeni pazarlar bulmanın önemini gösteriyor. Toyota Camry’nin 14 yıl sonra Avrupa pazarına geri dönmesinin nedenini açıklamak için bu veriler yeterli olacaktır.

Bütün bu değişimin yanında Camry herhangi bir sedan değil. O dünyanın en çok satılan sedanı. ABD pazarında pikaplara ve SUV’umsulara direnebilen nadir modellerden biri ve geçtiğimiz yıl dünya çapında 700 bin adetlik satışa ulaştı. Yani Camry başarılı bir model. Yeni nesliyle bu başarısını biraz daha fazla albeniyle süslemiş. Tasarımı, bugüne kadarki Camry nesillerinin yanında çok daha saldırgan, hareketli ve 4,88 metrelik bir sedan olmanın ağırlığını taşımıyor gibi görünüyor. Bu durumun ağırbaşlı ve hatta durağan Alman sedanlarının yanında nasıl bir etki bırakacağını zaman içinde göreceğiz.

İç mekan konusunda üst sınıftaki Japon sedanlarının lüks anlayışındaki farklar Camry’de de hemen dikkat çekiyor. Muhtemelen Camry’nin iç mekanında kullanılan malzemeler ve sunulan atmosfer de muhtemelen bu farklı hali devam ettirir. Fakat fotoğraflara bakılırsa kokpit tasarımı gereğinden fazla oyuncaklı gibi. Bunun gerçek hayattaki yansımalarını zaman içinde görebileceğiz.

Tıpkı yeni nesil Auris ve RAV4 gibi TNGA altyapı üzerinde yükselen Camry Avrupa pazarlarına hibrit motorla gelecek. Bugün RAV4’te kullanılan 2,5 litrelik benzinli motor ve elektrik motorunun birlikteliğinden oluşan sistem Avrupa versiyonuyla ilgili detaylar henüz açıklanmadı. ABD versiyonu ise 176 HP’lik sistem gücüne sahip. Toyota hibrit sistemler konusunda en fazla birikime sahip üreticilerden birisi ve bu konuda tecrübesine güvenmemiz gerekli. Camry’nin arka aksında çok kollu bağlantılar var.

Camry Avrupa pazarlarına 2019 yılının ilk aylarında giriş yapacak. Ülkemizdeki durumun netleşmesi içinse biraz daha beklememiz gerekiyor.