Küçük boyutlara ama bakışları yakalayabilecek tasarıma sahip modeller crossover pazarının arananları konumunda. Üreticiler de yavaş yavaş herkesin sadece SUV görünümünü aradığının ama SUV özelliklerini çok da umursamadığının farkına varıyor. Bunun en on örneği devler ülkesine gelen bir minyatür arazi aracı. Hyundai’nin küçük crossoverı Venue’den söz ediyoruz.

Venue ilk bakışta biraz kafa karıştırıcı bir model. Zira Hyundai’nin Kona ile varolduğu bir sınıfa ikinci girişini simgeliyor. Fakat Kona Kuzey Amerika pazarı için fazla kompleks ve boyutuna göre de fazla pahalı bir model. Bunun yerine maliyetlerin daha düşük tutulduğu ama vitrini daha güçlü bir model gerekli ki bu da Venue oluyor. Venue’nün tüm boyutları Kona’dan küçük: Boyu 4,03 metre ile Kona’dan 13 cam kadar daha kısa. aks mesafesi ise 2,51 metre ile Kona’nın 8 cm daha gerisinde kalıyor. Dahası ondan 3 cm dar olmasına rağmen 1,5 cm daha yüksek. Yani Kona’nın yanında gerçek bir arazici gibi görünebilecek gövde oranlarına sahip.

Venue’nün iç mekanında büyük dokunmatik ekran ve etrafında da yeterince modern ama biraz oyuncaksız bir kokpit göze çarpıyor. Muhtemelen malzeme kalitesi bizim ticari araçlarda bulmayı beklediğimiz türdendir ama bu Kuzey Amerika için gayet olağan bir durum. Venue’nün ne donanım açısından ne de teknik açıdan bir ilginçliği yok. Güncel yardımcı sistemleri bünyesinde barındırması iyi haber ama atmosferik beslemeli 1,6 litrelik motor dışında seçeneğinin olmaması Yeni Dünya’da bile kötü karşılanabilir. Gerçi bu motor ilginç teknolojileri bünyesinde barındırıyor: Çift çıkışlı enjektörlere sahip motor termal verimlilik için de büyük çalışmalara sahne olmuş. Bu sayede motorun tüketim verilerinin etkileyici olmasını bekleyebiliriz. Motor standart olarak 6 vitesli manuel şanzımanla satılacak ama isteğe bağlı donanım listesinde Hyundai tarafından geliştirilmiş yeni bir CVT şanzıman da bulunacak.

Venue’nün fiyatının 20 bin Dolar civarında satış fiyatına sahip Kona’dan hissedilir şekilde düşük olması gerekiyor.