Önümüzdeki Eylül Alman otomobil üreticilerinin gövde gösterisi var. Frankfurt, her iki yılda bir dünyanın en büyük otomobil fuarlarından birine ev sahipliği yapıyor ve bu büyük olay da Alman üreticiler tarafından çok iyi değerlendirilir. Mesela hem BMW hem de Mercedes’in kendilerine ait küçük bir köy kadar alan kaplayan salonları olur, Audi ise kendine yeterince büyük bir salon bulamadığı için devasa bir çadır kurar. Hal böyle olunca da tüm yeni modellerin eylül ayını beklemesi çok doğaldır. Garip olansa Audi’nin amiral gemisi A8’in yeni neslini tanıtmak için bu dev gösteri yerine Barcelona’da düzenlenecek Audi zirvesini tercih etmesi. Bu bizim için iyi haber çünkü bu zirve 11 Haziran’da gerçekleşecek.

A8 malumunuz üzre lüks sedan sınıfında rekabet ediyor ve rakipleri de BMW 7 Serisi ve Mercedes S Serisi. Bunun anlamı en küçük bir eksikliğin bile kabul görmeyeceği. Sonuçta kaliteli malzemeler, trendlerin tamamını karşılayacak donanımlar ve güçlü motorlar bu sınıfın zaten değişmez standartları arasında. Buna bir de 7 Serisi ve A8’in S Serisi’nin tahtını en azından sarsma arzusu eklenince iddia da iyice büyüyor.

Bu nedenle Audi yeni nesil A8 için Bentley’den teknoloji transferi yapıyor. 48 voltluk elektrik sistemi Bentayga’dan sonra A8 için de kullanılacak ve A8’in çevrecilik seviyesini dramatik bir şekilde yükseltecek. Örneğin stop&start otomatiği ve coasting yani ayak gaz pedalından çekildiğinde motorun kapatılarak aracın süzülmesinin sağlanması işlevi için yeni bir marş sistem kullanılacak. Bu yeni marş sistemi sayesinde sürücü gaz pedalına bastığı anda motor hem daha hızlı hem de çok daha sarsıntısız çalışacak. Sistemin coasting işlevi 55 km/s ve 160 km/s arasında devrede olacak ve motor 40 saniyeye kadar kapalı kalabilecek. Stop&start yardımcısı ise 22 km/s hıza kadar hızlanma emri olmadığında motoru kapatabilecek. Yani bir kırmızı ışığa doğru giderken A8 motorunu durdurabilecek. Bunu yaparken döner kavşak ya da katılım gibi yerlerde motoru durdurup sürüşün akıcılığını bozmamak adına sistem farklı durumlara farklı tepkiler de verebilecek.

Bütün bu teknoloji kullanımı sayesinde A8’in tüketimi 100 km’de 0,7 litre kadar düşürülebilecek. Fakat bu bize motor seçenekleri hakkında fikir vermiyor ama bunun için de sadece bir kaç gün daha beklemek yeterli olacak.