Ferrari California bir kaç yıl önce tanıtıldığında bünyesinde bir çok ilki barındırıyordu. Tabii ki bunlar sadece Ferrari’nin ilkleriydi ama sonuçta değişim ve gelişimi gösteriyorlardı. Ferrari’nin ilk katlanır metal tavanı gibi ilk direkt enjeksiyonlu motoru da California’da yaşam buldu. Fakat ömrü beklendiği kadar uzun olmadı diyebiliriz. Çünkü şimdi karşımızda yepyeni bir California var. Karoseri çok daha kıvrımlı ve çekici, iç mekanı çok daha kaliteli ve ön aksının hemen arkasında turbo beslemeli bir motoru var. Zaten bu yüzden de adı California T.

California T geçtiğimiz günlerde ülkemizde de satışa sunuldu. Belki Ferrari camiasına yabancısınızdır, satışa sunuldu derken kastettiğimiz sipariş listesindeki ilk müşterisine yakın zamanda teslim edileceğidir. Yoksa gidip bir Ferrari bayisinden bir Ferrari satın alamazsınız. Firma üretimini 7 bin adet civarında bir rakamla sınırlama kararı aldığından beri Ferrari bayileri sıra yazmak için kullanılan yerler haline geldi. Oraya gidip sadece Ferrariniz’in iç mekan rengi gibi detayları belirleyip evinize dönüyor ve Ferrari’den gelecek ‘bir Ferrari sahibi oldunuz’ konulu telefon görüşmesini bekliyorsunuz. California T’yi garajınıza sokmak istiyorsanız 468 bin Euro’dan başlayan fiyata hazırlıklı olmalısınız. İç mekan kaplamalarıyla aynı deriden imal valiz seti için bir 30 bin Euro, bir kaç Ferrari çıkartması için bir kaç bin Euro daha ödeyeceğiniz için bu fiyatı duyup hayaller kurmaya başlamayın.

06_FERRARI CALIFORNIA T-4

Asıl konumuza dönecek olursak, California T ve turbo besleme motoru doğal olarak hemen bir heyecan dalgası yarattı. Sorun şuymuş ki, atmosferik motor üretiminin kalesi konumundaki Ferrari nasıl olur da turbo beslemeli bir motor üretip bir dolu otomobil tutkununun damak tadını bozarmış. Bunları söyleyenlerin güncel turbo beslemeli motorlara tamamen yabancı olmasını beklersiniz ama aralarında çok tecrübeli isimler de var. Sonuçta ortada gayet iyi veriler var. California T’nin 3,9 litrelik V8’i 560 HP güç ve önünde eğilmemizi gerektirecek biçimde 755 Nm tork üretiyor. Bu verileri eski motorla kıyaslamak bile yersiz. Durumu özetlemek için, işi spor otomobil geliştirmek olan Ferrari’nin maksimum torkun sadece 7. viteste arka aksa aktarılmasına izin verebildiğinden bahsetsek yeterli olur. Alt viteslerdeyse tork değeri düşürülüyor ki lastikler tütmeden de kalkışlar yapılabilsin. Motorla ilgili kağıt üzerinde tek eleştirebileceğimiz sadece (!) 7500 d/d çevirebilmesi olabilir ki bu da atmosferik bir Ferrari motor için düşük olsa da turbo beslemeli bir motor için fazla bile. Bu verilere sahip bir motor, hafif bir karoserin altında yolda ne kadar kötü bir karakter çizebilir ki?

California T sizin için fazla sıradan görünüyorsa biraz daha beklemelisiniz. Ferrari geçtiğimiz günlerde her yıl yeni bir model tanıtacağını açıkladı. Anlaşılan o ki bu modellerden biri 458 Italia’nın makyajlanmış versiyonu olacak. Son dönemde üretilmiş en iyi spor otomobillerden biri olan bu hız delisi, yeni hayatında sürücünün arkasındaki motor boşluğuna tıpkı California T gibi turbo beslemeli bir motor yerleştirilmiş olarak yola çıkacak. Kardeşinden alacağı 3,9 litrelik çift turbo beslemeli motorun daha güçlü bir versiyonuyla yollara çıkacak bu gelişmiş 458 yorumunun 458 M ya da 458 T adıyla anılması olasılık dahilinde.

140211_CaliforniaLaterale_RED