Tofaş’ın geliştirme çalışmalarına büyük oranda katıldığı ve Bursa’daki fabrikada üretilen Fiat Egea, ya da dünyanın geri kalanının tanıdığı isimle Tipo, son karoser türüne de kavuştu. sedan ve hatchbackten sona satışa sunulan son Egea station wagon karoserli versiyon. Doğal olarak kardeşlerinden çok daha yüksek kullanışlılık iddiasına sahip olan Egea SW, yazık ki ülkemizde küçük bir müşteri kitlesine hitap edecek. Çünkü bilmeyenler sedanların kullanışlı olduğunu iddia eder bilenler de station wagonların kötü yol tuttuğunu. Bunların ikisi de yanlış olmak bir yana tamamen saçma ama bizim de dünyayı kurtarmak gibi bir gayemiz yok. O yüzden Egea SW’nin özelliklerine geçelim.

fiategeasw004

4,57 metrelik boya ve 2,64 metrelik aks mesafesine sahip Egea SW, Egea Sedan’dan sadece 4 cm uzun. İç mekan ya da donanım özelliklerini tamamer Egea HB ile paylaşan SW, yedek lastikle 530 litre ve lastik tamir kitiyle 550 litrelik bagaj hacmi sunuyor. Hal böyle olunca sedan karoserli versiyonla aynı kullanışlılığa sahipmiş gibi göründüğünün farkındayız ama SW’nin bagaj kapağı doğal olarak çok daha geniş ve bu sayede de özellikle büyük yüklerin taşınması konusunda çok daha rahat bir alan söz konusu. Fiat, station wagonun bagaj kullanışlılığının artması için çift katlı bagaj zemini ve raylı perde gibi küçük detaylara yer vermiş.

Otomobilin motor ve donanım yelpazesi diğer karoser versiyonlarına göre çok daha fakir. SW ilk etapta sadece 1,4 litrelik turbo beslemeli benzinli ve 1,6 litrelik dizel motorlarla satışa sunulacak. Fakat teknik tablodan anladığımız kadarıyla ilerleyen dönemde bu motorlara 1,6 litrelik atmosferik beslemeli motor ve 6 vitesli otomatik şanzımana ve 1,6 litrelik dizel ve 6 vitesli çift kavramalı şanzımana sahip iki versiyon daha eklenecek. Donanım seviyesi ise Urban Plus ve Lounge Plus isimli nispeten zengin listelerden oluşuyor. Giriş seviyesi olan Urban Plus’ta bile adaptif hız sabitleyici ve otomatik acil durum freni gibi donanımlar standart (1.6 MJet DCT versionunda adaptif hız sabitleyici sunulmuyor) olarak sunulması takdirimizi alıyor.

Fiyat listesi incelendiğinde Egea ailesinin vurucu etkisinin Egea SW7den esirgendiği görülüyor. Ne yazık ki başlangıç fiyatı bile 72.900 TL ama bu fiyata Lounge Plus donanım ve 1.4 TJet motor satın almak mümkün. Dizel motorlu versiyonların fiyatıysa 74.900 TL’den başlıyor.

Gider ayak son bir haber daha; SW ile birlikte Egea Sedan’ın dizel motor ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımana sahip versiyonu 1.6 MJet DCT’nin fiyatları da açıklandı. Urban isimli orta seviye donanım listesiyse 77.400 TL olan başlangıç fiyatı Lounge isimli üst donanım seviyesiyle 81.400 TL’ye ulaşıyor. Bu tabloya göre Fiat, çift kavramalı şanzıman için 7400 TL talep ediyor. Aynı motor/şanzıman ikilisinin HB ve SW versiyonlarına gelişine kadar Egea Sedan 1.6 MJet DCT Lounge en pahalı Egea versiyonu konumunda olacak.

Fiat Egea SW fiyat listesi için tıklayın.

fiategeasw005 fiategeasw006 fiategeasw003 fiategeasw001