Bunu söylemiştim demeyi herkes gibi ben de çok seviyorum ve bunu söylemiştim. Toyota GT86’yı kullandığım ilk gün, bu otomobilin bir turbo motora, bir cabrio ve bir de sedan karosere kavuşması gerektiğini söyledim. Tabii çevremdekiler bana muzipçe gülümsedi ama bugün son gülen ben olabilirim.

GT86, bu linkteki Sürüş Sonrası izleniminden de anlayabileceğiniz gibi bolca eğlenceyi yine bolca fedakarlıkla paket halinde sunan bir otomobil. Fakat bu fedakarlıkların tamamı coupe karoserle ilgili. Yoksa o normal malzemeleri çok daha iyi göstermeyi başarabilen bir fizik şampiyonu. Geçtiğimiz yıllarda Toyota bu durumu değiştirebileceğinin sinyalini verdi. GT86 Open isimli bir konseptle bu sürüş makinesi için yeni bir karoser türünün önünü açtı. Tabii bunun anlamı GT86’nın bir aile olabileceğiydi. Ne yazık ki fuardan sonra bu konseptle ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadı. Ta ki bugüne kadar. Avusturalyalı bir web sitesine göre cabrio karoserli bir GT86 yolda. Hatta onunla bu sonbaharda, muhtemelen Paris Otomobil Fuarı’nda tanışacağız.

FT-86_08_GMS_2013

Dahası da var. Japonya’dan bir tepki gelmemiş olsa da Avusturalyalılar’a göre, GT86’nın, boyu güncel coupeden 50 cm kadar daha uzun bir de sedan versiyonu gelecek. Yüksekliğinin coupeden 10 cm kadar daha fazla olması beklenen GT86 Sedan’ın genişliğiyse değişmeden kalacak. GT86’nın şimdiki yüksekliğinin sadece 1,28 metre olduğu ve bunun 10 cm fazlasının da ancak 1,38 cm olduğu düşünülürse bu otomobilin ilk gerçek 4 kapılı coupe olma olasılığı daha yüksek görünüyor. Ebatlardaki artış ağırlığı da etkileyeceği için yeni bir motorun da devreye girmesi gerekiyor.

Bu noktada işler bizim için kötüleşiyor. Çünkü GT86’nn bir boxera ihtiyacı var. Toyota’nın elindeki en güçlü boxerlarsa Subaru’nun 2,0 litrelik ve 2,5 litrelik turbo beslemeli boxerları. Bu motorlardan 2,5 litrelik olanının, 8 vitesli bir otomatik şanzımanla birlikte GT86 Sedan’ın kaputu altına girmesi olasılığı daha yüksek görünüyormuş. Tabii bu noktada bizim dileğimiz en azından 2,0 litrelik motorun kullanılması yönünde. Son olarak 4 tekerlekten çekişli bir hibridin de adı geçiyor ama böyle bir versiyonun GT86’nın varlık sebebiyle örtüşmeyeceği de bir gerçek. Sedan ve olası bir hibrid için 2016’nın beklenmesi gerekiyor. Umarız Avusturalyalılar büyük oranda doğru bilgiye ulaşmıştır.