Dacia’nın vanları tüm Avrupa’da büyük başarı elde etti. Üstelik bu başarı hikayesi güncel Lodgy ve Dokker ile değil, Logan MCV ile başladı. Güvenliklerine büyük önem verdiği için sektörün gururu olan Alman müşteriler bile küçük sınıf fiyatına satılan ama 7 koltuk sunan bu modeli çok sevdi ve yüksek satış rakamlarına ulaştırdı. Hatta kimi Alman otomotiv yöneticilerinin bundan büyük rahatsızlık duyduğu bile kulağımıza geldi. Şimdiyse Lodgy ve Dokker makyajlandı ve başarı hikayelerinden yeni sayfa açmaya hazır.

İkilinin dış tasarımlarındaki farklar oldukça ince, yeni ızgara tasarımı, yeni jant seçenekleri ve Lodgy’nin bagaj kapağındaki yeni plakalık ve üzerindeki ince bir krom çıta yenilik arayanlara sesleniyor. İç mekanda da daha ileri gidilmemiş. Yeni direksiyon simidi ve yeni kaplamalar tazeleme için yeterli görülmüş.

Motor seçenekleri konusunda yenilik yok, anlayacağınız 1.5 dCi’a devam ediyoruz. Bir ihtimal ilerleyen dönemde çift kavramalı şanzıman EDC Duster gibi Lodgy’nin üretimine de dahil edilir. Tabii bunlar çok kullanışlı bir araç olmasına karşın çarpışma testlerinden aldığı düşük skorları (2012 kriterleriyle bile 3 yıldızda kaldı) ya da pek de tatmin edici olmayan sürüşü gibi konuları ortadan kaldırmayacak.

Makyajlı Dacia Lodgy’nin Şubat ayı içinde satışa sunulması bekleniyor.