Aslında Ford Mustang’in makyaj haberini hazırlıyorduk ama bu haber bizi durdurdu. Euro NCAP’in yaptığı çarpışma güvenliği testinden Mustang sadece 2 yıldız alabildi. Üstelik bu sırada çocuk güvenliğinden yüzde 32 gibi abartılı derecede düşük bir skor elde etti. Yetişkin güvenliği skoru yüzde 72’de kalırken yardımcı sistemlerden sadece yüzde 16 aldı. Aslında Mustang’in güne uygun tek skoru yaya güvenliği disiplininde elde ettiği yüzde 64’lük değer. Anlayacağınız upuzun motor kaputu bir işe yaramış.

 

Bu sonuçta Mustang’in arka koltuk emniyet kemerlerinden ön gergi sunmaması gibi önemli eksikleri de etkili oldu. Fakat en rahatsızlık verici bilgi ön havayastıklarının işlevlerini doğru şekilde yerine getirecek biçimde açılmaması gibi görünüyor. Ford’dan gelen haberlere göre makyaj sonrası üretilen modellerde bir kaç iyileştirme yapılmış ve daha yüksek güvenlik standartlarına ulaşılmış.

Laf makyajdan açılmışken. Mustang’in dış tasarımı hafifçe elden geçirildi, dijital gösterge tablosu opsiyonu geldi ve hassaslıktan uzak otomatik şanzıman da 10 vitesli yeni bir şanzımanla değiştirildi. Yeni şanzımanın hem performans hem de tüketim açısından faydalı olması bekleniyor.