Crossover pazarı gitgide büyürken hem yeni modeller sürüye dahil oluyor hem de halihazırda rekabette lan modeller ellerini güçlendirmeye çalışıyor. Rekabetin bu kadar kızgın olması doğal olarak biz tüketicilere yarıyor ve her modelden daha fazlasını beklemeye hakkımız oluyor. Kia Sportage da o modellerden biri.

Detaylara geçmeden önce tabii ki en son haberi paylaşalım. Kia Sportage hem makyajlı hem de 1,6 litrelik dizel motora sahip versiyonuyla satışa sunuldu. Şimdilik sadece önden çekişli, 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla ve Elegance donanım paketiyle gelen makyajlı Sportage, oldukça da iddialı satış fiyatına sahip. Bu yazı yazılırken 169 bin TL’lik bir fiyat teklifi söz konusuydu. Elegance donanım seviyesi günümüz standartlarında pek dolu görünmüyor. Fakat ihtiyaçlarını gidermekle yetinenler için yine de makul oranda donanım sunuyor: 7 inçlik merkezi ekran, geri görüş kamerası, otomatik klima, Apple CarPlay ve Android Auto, Bluetooth, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası ve elektrikli park freni bu listede yer alanlar arasında. Daha zengin donanım listesi ya da 4 tekerlekten çekiş isteyenlerinse biraz daha beklemesi gerekiyor.

Dizel/otomatik Kia Sportage fiyat listesi için tıklayın.

Fiyattan ve donanımlardan bahsettikten sonra ana konuya dönebiliriz. Kia, kompakt crossoverını tazelerken dış ya da iç tasarımda önemli farklılıklar yaratma yolunu tercih etmemiş. Muhtemelen bu konuların ikisi de şikayet almıyordu ve kazanan takını değiştirme ihtiyacı da duymadılar. Yine de farkedilir yenilikler olduğunu atlamamak lazım. Örneğin dış tasarımda, tamponlar ve aydınlatma elemanları hafifçe elden geçirilmiş ve yeni jantlar ve renk seçenekleriyle tazelik algısı güçlendirilmiş. İç mekandaysa yeni direksiyon simidi, elden geçirilmiş gösterge tablosu ve yeni multimedya sistemi (7 inçlik ekran standart olarak, 8 inçlik ekran isteğe bağlı sunulacak) dikkat çekecek değişiklikler. Sürüş yardımcılarında en önemli yenilik, dur-kalk trafik destekli (trafik durduğunda kendiliğinden duran ve tekrar hareket edebilen) adaptif hız sabitleme sistemi gibi donanımlar listeye eklenecek.

Motorlar konusunda önemli yenilikler var ama Hyundai Tucson ile tamamen aynı olduğu için sürpriz faktörü biraz daha düşük. 1,6 litrelik yeni bir dizel motor, güncel versiyondaki 1,7 litrelik dizel motorun yerini alacak. 115 HP ve 136 HP güç üreten iki versiyonu olan bu motorun güçlü versiyon, 4 tekerlekten çekiş ve çift kavramalı şanzımanla birleştirilebilecek. Böylece Sportage da Tucson gibi benzinli motorla tutunmaya çalıştığı pazarda gövde gösterisi yapabilecek konuma gelecek. Bunun dışında 48V’luk elektrik sistemiyle desteklenen 2,0 litrelik dizel motor da önemli bir yenilik ama bu yenilikle ilgili bilgiler henüz paylaşılmadı.