Makyajıyla karşınızda: Kia Sportage

Kuzeni Hyundai Tucson'un ardından Kia Sportage da makyajlandı. Model, görsel olarak küçük teknik olarak büyük değişimler yaşayacak.
25 Mayıs 2018

Crossover pazarı gitgide büyürken hem yeni modeller sürüye dahil oluyor hem de halihazırda rekabette lan modeller ellerini güçlendirmeye çalışıyor. Rekabetin bu kadar kızgın olması doğal olarak biz tüketicilere yarıyor ve her modelden daha fazlasını beklemeye hakkımız oluyor. Kia Sportage da o modellerden biri.

Kia, kompakt crossoverını tazelerken dış ya da iç tasarımda önemli farklılıklar yaratma yolunu tercih etmemiş. Muhtemelen bu konuların ikisi de şikayet almıyordu ve kazanan takını değiştirme ihtiyacı da duymadılar. Yine de farkedilir yenilikler olduğunu atlamamak lazım. Örneğin dış tasarımda, tamponlar ve aydınlatma elemanları hafifçe elden geçirilmiş ve yeni jantlar ve renk seçenekleriyle tazelik algısı güçlendirilmiş. İç mekandaysa yeni direksiyon simidi, elden geçirilmiş gösterge tablosu ve yeni multimedya sistemi (7 inçlik ekran standart olarak, 8 inçlik ekran isteğe bağlı sunulacak) dikkat çekecek değişiklikler. Sürüş yardımcılarında en önemli yenilik, dur-kalk trafik destekli (trafik durduğunda kendiliğinden duran ve tekrar hareket edebilen) adaptif hız sabitleme sistemi gibi donanımlar listeye eklenecek.

Motorlar konusunda önemli yenilikler var ama Hyundai Tucson ile tamamen aynı olduğu için sürpriz faktörü biraz daha düşük. 1,6 litrelik yeni bir dizel motor, güncel versiyondaki 1,7 litrelik dizel motorun yerini alacak. 115 HP ve 136 HP güç üreten iki versiyonu olan bu motorun güçlü versiyon, 4 tekerlekten çekiş ve çift kavramalı şanzımanla birleştirilebilecek. Böylece Sportage da Tucson gibi benzinli motorla tutunmaya çalıştığı pazarda gövde gösterisi yapabilecek konuma gelecek. Bunun dışında 48V’luk elektrik sistemiyle desteklenen 2,0 litrelik dizel motor da önemli bir yenilik ama bu yenilikle ilgili bilgiler henüz paylaşılmadı.

Makyajlı Kia Sportage’ın yılın sonlarına doğru satışa sunulması bekleniyor.