Eskiden özellikle Alman otomobillerinin motor hacmini anlamak çok kolaydı. Bir Mercedes E200’ün 2,0 litrelik motora ya da BMW 325i’nin 2,5 litrelik motora sahip olduğunu bilirdik. BMW ve Mercedes günümüzde aşırı beslemeli küçük hacimli motorların fiyat sınıflandırmasını bozmasını engellemek için motor hacminden bağımsız isimlendirmeye geçti. Audi’de ise bu hala net ve basit: 1.8 TFSI 1,8 litrelik benzinli motoru, 3.0 TDI ise 3,0 litrelik dizel motoru gösteriyor. Ne yazık ki bu devrin de sonuna geldik.

Audi’nin yeni motor isimlendirmesi A8’in yeni nesliyle devreye girdi. Buna göre motor gücüne göre belirlenen sınıflandırmalar çift haneli rakamlarla gösterilecek. Örneğin 110-130 HP aralığında güç üreten motorlar 30 olarak tanımlanırken, 230-252 HP arasında güce sahip motorlar da 45 olarak gösterilecek. Yani Audi A3 1.6 TDI artık A3 30 TDI olarak tanımlanacak, aynı şekilde A4 1.4 TFSI da A4 30 TFSI olarak tanımlanacak. Kulağınıza belirsiz ve daha önemlisi anlamsız gibi görünse de bu yeni isimlendirme elektrikli geleceğe bir hazırlık. Gelecekte motor hacimlerinin önemi ortadan kalktığında tek gerekli belirteç güç çıkışı olacak. Yani BMW ve Mercedes de model isimlerini yaşatmak için benzer bir strateji takip etmek zorunda kalabilir.

Yeni isimlendirme yeni tanıtılacak tüm modellere uygulanacak, halihazırda satışta olan modellerin belirteç değişimiyse 2018 yılı yazındaki model yılı dönüşümüyle yapılmış olacak.