BMW’nin 4 kapılı coupe-SUV’u X6’yı ilk kez gören ikinci kez bakmadan edemiyor. Bu otomobilin hayasız gösterişi ve kendini göstermek için çırpınması ilk dönemlerde biraz abartılıydı. Hatta işlevlerinden feragat ederek daha kullanışsız hale gelmiş bir X5’e kimin neden daha fazla para ödemek isteyeceği tartışılıyordu. Bugünse X6 ikinci nesline geçmekle kalmadı bir de doyasıya takipçi ve rakip edindi. Hatta Mercedes yeniden keşif yapmadan kendine burnunda yıldız olan bir X6 üretip adını GLE Coupe koydu.

Hal böyle olunca X6 benzeri araçların çoğalması en azından orta vadede durmayacak gibi. BMW de X4’le X3’e daha pahalı bir alternatif  ürettikten sonra şimdi de X2’yle X1’e benzer bir reçete uygulamaya hazır. X2 ile ilgili detaylar henüz kesin değil ama tasarım konusunda bolca bilgiye sahibiz. Hatta BMW gerçekleştirdiği bir fotoğraf çekimiyle X2’yi hafif kamuflajla şehre salmaktan bile çekinmedi.

Bu çekim sayesinde aracın üretim versiyonunun burun tasarımını büyük oranda X1’den alacağı kesinleşmiş oldu ki bu da daha önceki tüm uyarlamalarda da yaşanan bir durum. İç mekan fotoğrafları yok ama kokpitin de X1’den değiştirilmeden taşınacağını söylemek zor değil. Arka tasarımsa X4 ve X6’dan biraz daha farklı. Malum bu aracın boyu ağabeylerine göre çok daha kısa ve bu da abartılı tavan eğiminin beklenenden fazla kayba neden olmasıyla sonuçlanabilir. Bu nedenle arka kısım daha küt tasarıma sahip. Kamuflajlar altında tam çözemedik ama muhtemelen arkadan bakıldığında X1’den rahatlıkla ayrımı mümkün olacaktır.

Motor bölümünde BMW’nin bu tür araçlar için yelpazeyi biraz daha kısa tuttuğunu biliyoruz. Muhtemelen X2 de 3 silindirli motorlar yerine 4 silindirli motorlarla başlangıç yapacaktır. Yine de 1,5 litrelik benzinli motorun varlığı için küçük bir açıklık bırakmakta fayda var.

X2, Eylül ayında yapılacak Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak ve ardından da satışa sunulacak.