C Serisi, Mercedes’in orta sınıf üyesi olmasının yanında gerçek Mercedes dünyasının da giriş kapısıdır. Arkadan çekişli, konfor ve kalite algısı yönünden eksiksiz ve tabii görünümü de E ya da S Serisi’nden geri kalır gibi değil. Bu durum C Serisi’nde farklı kitlelere hitabederken bir yandan da klasik Mercedes müşterisini memnun etme mecburiyeti yaratıyor. Buna bir de her geçen gün yenilenen rakipler eklenince C Serisi’nin işi hiç olmadığı kadar zor hale geldi. Neyse ki makyaj tazeleme demektir, elinizin güçlenmesi demektir.

Detaylara geçmeden önce son bilgileri paylaşalım: Makyajlı C Serisi Türkiye’de satışa sunuldu. İlk etapta C200 4Matic koduyla, 1,5 litrelik benzinli motora ve tek işlevi içten yanmalı motora destek olmak olan elektrik motoruna sahip yarı hibrit versiyon bayilerde yerini alacak. Eylül ayındaysa hem 1,6 litrelik benzinli motorla C180 hem de yine 1,6 litrelik dizel motorla C200d satışa sunulacak. C200 4Matic’in başlangıç fiyatı 310 bin TL iken, C180 252 bin TL ve C200d 275 bin TL’lik başlangıç fiyatlarına sahip olacak. C Serisi’nin Coupe ve Cabriolet karoser seçenekleri de makyajlı halleriyle satışa sunuldu.

Makyajlı Mercedes C Serisi fiyat listesi için tıklayın.

mercedes c serisi yeni 2018

Makyajda Mercedes tasarımcıları ellerini her zamankinden bile daha az hareket ettirmişler. Aracın estetiğinde neredeyse hiç değişiklik yok. Farların ve stop lambalarının aydınlatma alanları farklılaştırılmış ve makyaj bitmiş. Bu sayede C Serisi, E Serisi’ne daha da benzer hale gelmiş, ne mutlu bize.

Teknik kısımda ise çok daha fazla değişiklik var. Öncelikle olmazsa olmazımız dijital gösterge tablosu C Serisi donanım listesine de eklenmiş. Direksiyon simidine E Serisi’nde sunulan dokunmatik padler ve orta konsoldaki dokunmatik pade de haptik (menünün sonuna geldiğinizde ya da seçim yaptığınızda hissedilen hafif titreşim) tepkiler eklenmiş. Belki bu haliyle gözünüzü yoldan ayırmadan işlem yapmanız bir nebze kolaylaşmıştır. Ne yazık ki A Serisi’nde tanıtılan MBUX arayüz ve dokunmatik ekran C Serisi’ne uygulanmamış.

mercedes c serisi yeni 2018

Bunun yanında gelişmiş LED farlar, standart olarak sunulan eller serbest motor çalıştırma, elden geçirilip yarı-otonom sürüş sağlayacak hale getirilen yardımcı sistemler gibi yenilikler de listeye eklenebilir. Motor seçenekleri konusunda da büyük yenilikler var. Baz olarak sunulan 1,6 litrelik benzinli motor, C180 adı altında varlığıın sürdürmeye devam ediyor. Dizel motor cephesindeyse yeni bir güç merkezi söz konusu. Mercedes Renault’dan aldığı 1,6 litrelik motor yerine, kendi 2,0 litrelik motorunun hacmini küçülterek elde ettiği yeni bir motoru tercih etmiş. 1,6 litrelik hacimden 150 HP güç ve 360 Nm tork üreten motor, 9 vitesi otomatik şanzımanla birlikte sunulacak. Yeni dizel motor, kısa süre içinde E Serisi kaputu altında da yer alacak. Zira 1,6 litrelik motor geliştirildiği 2,0 litrelik motorun baz versiyonundan daha iyi tork değerine sahip. Bizimki gibi hacme hassas vergi düzenlemesi olan pazarlar için son olaraksa yepyeni bir seçenek geliyor: Elektrik motoruyla desteklenen 1,5 litrelik motora sahip bir tatlı su hibridi. C200 koduna sahip olacak olan bi versiyon 9 vitesli otomatik şanzımanın yanısıra 4 tekerlekten çekişle gelecek. 1,5 litrelik motor ve 10 kW güç ve 160 Nm tork üreten elektrik motoru, toplam sistem gücünü 184 HP’ye ve sistem torkunu 280 Nm’ye ulaştıracak. Bu haliyle 2,0 litrelik turbo beslemeli motora sahip versiyonlarla benzer performans verilerine küçük hacimli motorla ulaşması oldukça etkileyici. Buna bir de 4 tekerlekten çekiş sisteminin çekiciliği eklendiğinde C200 4Matic ilginç bir araç olabilir.

mercedes c serisi yeni 2018

mercedes c serisi yeni 2018 mercedes c serisi yeni 2018 mercedes c serisi yeni 2018 mercedes c serisi yeni 2018 mercedes c serisi yeni 2018