Makyajıyla karşınızda: Mercedes C Serisi

Mercedes'in orta sınıf sedanı C Serisi'nin güncel nesli, ömrünün ilk yarısını tamamlamaya hazır. Makyaj genel olarak optik yerine teknik gelişimler içeriyor.
14 Şubat 2018
mercedes c serisi yeni 2018

C Serisi, Mercedes’in orta sınıf üyesi olmasının yanında gerçek Mercedes dünyasının da giriş kapısıdır. Arkadan çekişli, konfor ve kalite algısı yönünden eksiksiz ve tabii görünümü de E ya da S Serisi’nden geri kalır gibi değil. Bu durum C Serisi’nde farklı kitlelere hitabederken bir yandan da klasik Mercedes müşterisini memnun etme mecburiyeti yaratıyor. Buna bir de her geçen gün yenilenen rakipler eklenince C Serisi’nin işi hiç olmadığı kadar zor hale geldi. Neyse ki makyaj tazeleme demektir, elinizin güçlenmesi demektir.

mercedes c serisi yeni 2018

Makyajda Mercedes tasarımcıları ellerini her zamankinden bile daha az hareket ettirmişler. Aracın estetiğinde neredeyse hiç değişiklik yok. Farların ve stop lambalarının aydınlatma alanları farklılaştırılmış ve makyaj bitmiş. Bu sayede C Serisi, E Serisi’ne daha da benzer hale gelmiş, ne mutlu bize.

Teknik kısımda ise çok daha fazla değişiklik var. Öncelikle olmazsa olmazımız dijital gösterge tablosu C Serisi donanım listesine de eklenmiş. Direksiyon simidine E Serisi’nde sunulan dokunmatik padler ve orta konsoldaki dokunmatik pade de haptik (menünün sonuna geldiğinizde ya da seçim yaptığınızda hissedilen hafif titreşim) tepkiler eklenmiş. Belki bu haliyle gözünüzü yoldan ayırmadan işlem yapmanız bir nebze kolaylaşmıştır. Ne yazık ki A Serisi’nde tanıtılan MBUX arayüz ve dokunmatik ekran C Serisi’ne uygulanmamış.

mercedes c serisi yeni 2018

Bunun yanında gelişmiş LED farlar, standart olarak sunulan eller serbest motor çalıştırma, elden geçirilip yarı-otonom sürüş sağlayacak hale getirilen yardımcı sistemler gibi yenilikler de listeye eklenebilir. Mercedes motor seçenekleri hakkında henüz açıklama yapmadı ama yeni benzinli ve dizel motorların ürün gamına eklendiğini de belirtti. Bunun anlamı basit, en temel değişim E Serisi’nde tanıtılan 2,0 litrelik yeni dizel motorun C Serisi’nde kullanılacak olması. Bunun kötü yanı, bu motor güncel C200d versiyonunda kullanılan 1,6 litrelik Renault dizelini rafa kaldırabilir. Bunu öğrenmek için de bir kaç güne ihtiyacımız var.

Makyajlı C Serisi Mart ayı başında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılıp sonrasında da piyasaya sürülecek.

mercedes c serisi yeni 2018

mercedes c serisi yeni 2018 mercedes c serisi yeni 2018 mercedes c serisi yeni 2018 mercedes c serisi yeni 2018 mercedes c serisi yeni 2018