Mercedes otomobilin mucidi olmakla gurur duyuyor ve buna da hakkı var. Aslında otomobil olarak bilinen ilk iki lisans Gotlieb Daimler ve Karl Benz tarafından alınmış, yani Daimler-Benz’i oluşturan iki üreticinin kurucuları. Mercedes de Daimler-Benz’in en önemli markası. Bu nedenle de hem tarihi sahipleniyorlar hem de geleceği şekillendirmenin planlarını yapıyorlar.

Vision Mercedes-Maybach 6 (bu noktadan sonra ona kısaca M-M 6 diyelim) bu iki işi birden görecek bir konsept. Hem geçmişten gelen aşırılığın görkemine sahip hem de gelecekte beklenecek çevreciliğin öncüsü olma yolunda. Tasarımı konusunda konuşmak gereksiz, fotoğraflara bakmanız kafi. Bilmeniz gereken boyunun 5,7 metre (normal bir Mercedes-Maybach S Serisi’nin boyu 5,45 metre) ve jant çapının da 24 inç olduğu.

Otomobilin geleceğe dönük fikirleri karoserin altında saklanmış. Devasa ve gösterişli bir coupeden bekleneceği üzre M-M 6’nın bolca gücü var: 4 tane elektrik motoru tarafından üretilen 750 HP’nin tamamı 4 tekerlek üzerinden yere aktarılıyor ve 0-100 km/s hızlanmanın 4 saniyenin altında tamamlanmasını sağlıyor. Gövdenin altı tamamen pillerle dolu ve bu sayede de M-M 6 500 km’lik menzile ulaşabilecekmiş.

Mercedes-Maybach001 Mercedes-Maybach004 Mercedes-Maybach003 Mercedes-Maybach002