Mitsubishi içinde bulunduğu kötü mali durumdan çıkmak için fikirler üretmeye başlamış. Belli ki Japonlara göre Mitsubishi’nin düşük satışlarından muhtemelen Mitsubishi’nin ürettiği en başarılı model olan Lancer Evo suçlu bulunmuş. Yapılan açıklamaya göre bu yılın sonunda Evo artık bir Lancer versiyonu olarak ömrünün sonuna gelmiş olacak. Yani Evo X, son keyif makinesi olabilir.

Peki onun yerini ne alacak? Muhtemelen ASX’in (evet şu Peugeot ve Citroen logolu versiyonları da olan crossover) yeni nesli Evo’nun da altyapısını oluşturacak. Bu otomobilin daha önce tanıtılan XR PHEV konseptinin izinde geliştirileceği belirtiliyor. Yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim, tasarımı konsepte biraz bile yakın olursa ASX piyasanın en vahşi görünümlü crosssoverı olabilir. Ama Evo’nun efsanesini devam ettirmek için bir croosover değil silik bir sedana ihtiyacımız var.

Evo x

Bu saptamayı biraz açmak gerekli: Mitsubishi Evo ve Subaru Impreza WRX STI gibi modellerin popülerliğinin kaynağı, tıpkı BMW M’ler ve Mercedes AMG’ler gibi, gösteriş seven havalı spor otomobilleri hızlanma özürlü gibi gösteren sıradan sedanlar olmalarıydı. BMW ve Mercedes güçlü sedanlarını artık çok daha fazla süslüyor ve kimse yolda bir M3’ü bir 316i’yle karıştırmıyor. Evo ve WRX STI’sa hala büyük jantlara ve komik arka kanatlara sahip bir sedan gibi görünüp bir Porsche’yi geride bırakacak performans rakamları sunuyor. Otomobillerin görüntülerinin sadeliğini anlatmak için, 1,6 litrelik motora sahip bir Lancer alıp tampon ve jantlarını değiştirip arkaya kanat taktığınızda Evo’nuzun olabileceğini anlatsak yeterli olur. İşte bu yüzden bir crossover Evo ruhunu yaşatamaz. Umarız Mitsubishi’nin gelecek planında yeni bir Lancer Evo için de yer vardır.