Porsche tarihinin en geniş ürün yelpazesiyle müşterilerine adeta saldırıyor. 3 gövde tipi, iki motor seçeneği, iki çekiş türü ve iki farklı şanzıman. Sanki kompakt sınıfta bir hacim modeli gibi ama aslında bir süper sporcu. Bunun yanında bir de özel modeller var ama onların, en azından yeni nesil için henüz vakti gelmedi. Hal böyle olunca hangi 911’i satın alacağınıza karar vermek bile çok zor. Neyse ki hepsi birbirinden ilginç, mesela Targa.

Targa, yeni 911 neslinin en son tanıtılan gövde tipi. Bunun yanında kendisi adını zorlu bir motorsporları organizasyonundan alıyor. Gerçi bu yarışın Targa tavanın tarzıyla bir alakası yok ama olsun, kulağa hoş geliyor. Targa kendi tarihinin başında cabrio kısıtlamalarının etrafından dolaşan ilginç bir açık hava sunumuydu. Sonrasında Porsche, kendisinden beklenmeyecek bir başarımla bir klasiği açılır cam tavanlı bir araca dönüştürdü. Neyse ki bu kısa süreçten sonra bir önceki nesilde Targa kendisine yakışır bir tavan şovuna kavuştu. Bu şov o kadar etkiliydi ki yeni nesilde de değişmeden kullanılıyor.

Porsche Targa

Basitçe kabinin üzerindeki bez parçanın arka camın altında saklanmasıyla gerçekleşen ama bir hayli karmaşık ve hassas olan Targa dönüşümünü canlı olarak izlemek gerçek bir keyif. Üstelik bir Targa’nın tavanını açtığını farkederseniz telefonunuzu çıkartıp video çekmek, hatta bir iki ışık ayarı yapmak için bile bolca vaktiniz olacaktır. Zira bu dönüşüm 19 saniye sürüyor. 911 Cabriolet’nin tüm tavanının katlayıp ortadan yok etmek için sadece 12 saniyeye ihtiyaç duyduğu düşünülünce zaman daha da yavaş akmaya başlayabilir. Targa tavan, Porsche’nin hız meraklısı mühendisleri yerine mükemmellik meraklısı mühendisleri tarafından geliştirilmiş gibi.

Targa ilk etapta ve muhtemelen üretiminin tamamında sadece 4 tekerlekten çekişle üretilecek. Targa 4, 3,0 litre hacimli ve ikiz turbolu motordan 385 HP güç alırken ve Targa 4S ise 450 HP güç alabiliyor. İki versiyon da standart olarak 8 vitesli ve çift kavramalı PDK otomatik şanzımanla donatılıyor ama isterseniz 4S’i 7 vitesli manuel şanzımanla da satın alabileceksiniz. Porsche 911 Targa’nın yıl sonuna doğru ülkemizde satışa sunulması bekleniyor.