Mercedes CL’nin yeterince ihtişamlı olmaması nedeniyle Bentley’e kaçan müşteriler için geri dönüş çağrısı geldi. Artık S Serisi Coupe olarak adlandırılacak olan büyük coupe, tekerlekler üzerine ne kadar teknoloji sığdırılabileceğine dair de bir çalışma gibi.

scoupe-5

Mercedes’in amiral gemisi S Serisi’nin otomobilli hayatın geleceğini gösterdiği gerçeği, S Serisi Coupe’nin bu özelliğini sıradan yapıyor. Farklılık yaratmak içinse Mercedes sansasyonel bir donanım kullanma gereği duymuş. Tıpkı S Serisi Sedan gibi Coupe’nin de tüm aydınlatmaları LED’lerden oluşuyor. Bu LED’lerden 47 tanesi Swarovski tarafından üretilmiş merceklerin altında ışıldıyor. Detaylandırmak gerekirse bu merceklerden gündüz farı için kullanılan 17 tanesi elmas kesimli, sinyaller için kullanılan 30 tanesiyse yuvarlak kesimli. Swarovski, elmas kesimi ve mercek üretimi konusunda dünyanın en bilinen markalarından biri. Peki bunun kullanıcıya faydası ne? Doğru bildiniz, herkese otomobilimin farında Swarovski mercekler var diyebilme imkanı. Yoksa gündüz farlarının merceği güvenliğiniz ya da konforunuz açısından pek önemli değil.

scoupe-9

Swarovski mercekler işlevsiz ama kulağa ve göze hoş geliyor.

S Serisi Coupe tasarım anlamında sedan karoserli versiyonun izinde gidiyor ama özellikle C sütunu ve arka tasarımda ciddi farklılık mevcut. Genelde tasarım gibi sübjektif bir konuda yorum yapmaktan kaçınırım ama bence S Serisi Coupe son zamanların en güzel otomobillerinden biri.

mercedes coupe s serisi s500

İç mekanda S Serisi’nin sportif yorumu görülüyor. Gösterge tablosu büyük bir dijital ekrandan oluşuyor.

Üstelik bu güzellik baktıkça bitmeyecek cinsten. S Serisi Coupe’nin boyu 5 metre2 cm ve aks mesafesi de 2 metre94 cm. Baz donanımdaki jant büyüklüğü bile 18 inç. Zaten S Serisi Coupe ilk tanıtıldığında baz model de 4,7 litrelik çift turbolu V8 motoruyla S500 olacak. Otomobil bunun dışında birkaç tane “sihirli” özelliğe de sahip olacak. Magic Body Control süspansiyon sisteminin kamera yardımıyla yoldaki tümsek ve çukurlara gerçek zamanlı tepkiler vermesini sağlarken Magic Sky Control de cam tavanın saydamlığının değiştirilebilmesine imkan tanıyor.

scoupe-2 scoupe-7