BMW, sonunda emisyon ve kompakt sınıf gereklerine boyun eğdi ve ilk önden çekişli modelini tanıttı. 1 Serisi yerine 2 Serisi model ailesine dahil edilen Active Tourer isimli kompakt minivan, sınıfına büyük yenilikler getirmekten uzak görünüyor. Yani BMW için büyük, insanlık için küçük bir adım. Bu modelin daha önemli bir özelliğiyse tanıtılan 1,5 litrelik benzinli ve dizel motorların ilerde 3 Serisi’nde kullanılacağı. Bu konuyla ilgili haberimize bu linkten ulaşabilirsiniz.

bmw2-10

Bir kompakt sınıf vandan bahsederken önceliğimizin iç mekan kullanışlılık özellikleri olması gerektiğinin farkındayım. Fakat burada ilk önden çekişli BMW’den bahsediyoruz. Bu nedenle sürüş için vaadattikleri 2 Serisi Active Tourer’ın tüm özelliklerinden önce geliyor. Teknik detaylara girmeden önce, önden çekişli BMW mi olurmuş, Ultimate Driving Machine sözü çöpe mi atılacakmış diyenlere, bir Mini kullanmaları ve BMW’nin önden çekişle ne kadar sürüş keyfi sunma potansiyeli olduğunu görmeleri önerilir.

bmw2-5 BMW önden çekiş 1.5 dizel motor otomatik şanzıman

BMW, yeni vanının sportif sürüş beklentilerini karşılaması için önde McPherson arkadaysa çok kollu bağlantılar sunuyor. Bu yerleşim daha önce farklı BMW modelleri gibi Mini modellerinde de kullanılmıştı. Ön süspansiyon sistemi, önden çekişli bir BMW için en büyük sorun olma potansiyeline sahip direksiyondaki tork etkisini göğüslemek için sertleştirilmiş malzemeler kullanılarak geliştirilmiş, tüm süspansiyon ayarları da sıfırdan yapılmış. BMW’nin iddiası bu yapının sürüş keyfi ve konfor değerlendirmesinde sınıfında yeni çıta yüksekliğini belirleyeceği yönünde. Sürüş keyfi yönünden şüphemiz olmasa da yine Mini’yi örnek alınca konfor konusunda endişeli olabiliriz.

4342 mm uzunluğundaki 2 Serisi Active Tourer, yüksek tavanının ve 2670 mm’lik aks mesafesinin yardımıyla oldukça ferah bir kabin sunma potansiyeli taşıyor. Güncel BMW çizgileri taşıyan iç mekanda, koltukların diğer modellere göre biraz daha yüksek konumlandırıldığı açıklanıyor. Bu durum özellikle ferahlık hissi ve çevre görüşü açısından iyi sonuçlar getirecektir. Arka koltuklardaysa Renault Scenic gibi tek tek katlanmaya ya da Ford C-Max’teki gibi iki geniş koltuğa çevrilebilme olanağı tanıyan sihirli çözümler yerine ana rakibi Mercedes B Serisi gibi kızaklı ve sırtlık eğimi ayarlanabilir bir yapı seçilmiş. Modelin bagaj hacmi 468 litre, arka koltukların üç parça halinde yatırılmasıyla da 1510 litreye kadar genişletilebiliyor.

bmw2-4 bmw2-1

2 Serisi Active Tourer BMW’nin yeni motorlarıyla donatılıyor. Bunlardan bizim ilgimizi çekenler doğal olarak küçük hacimliler. İlk etapta tek küçük hacimli motor 218i olarak tanımlanıyor ve kaputu altında 1,5 litrelik, 3 silindirli ve turbo beslemeli motor var. 136 HP güç ve 220 Nm tork üreten bu motorla 218i, 0-100 km/s hızlanmasını 9,2 saniyede tamamlayıp 100 km’de 5,3 litre yakıt tüketecek. Ardından da yine 1,5 litrelik, 3 silindirli ve turbo beslemeli dizel motor, 216d tanımlamasıyla gelecek. 3 silindirli motorlar büyük kardeşlerinden farklı olarak 6 vitesli otomatik şanzımanlarla donatılacak.

Borusan Otomotiv 2 Serisi Active Tourer’ın 1,5 litrelik benzinli motora ve 6 vitesli otomatik şanzımana sahip versiyonunu satışa sundu. Aracın liste fiyatı ise 100 bin TL’ye yakın. Bu seviye en önemli rakip olan Mercedes B Serisi’nin 1,6 litrelik motor ve 7 vitesli otomatik şanzımana sahip versiyonuyla neredeyse aynı, fakat diğer üreticilerin kompakt sınıf vanlarından ciddi oranda yüksek.

BMW 218i Active Tourer’ın fiyat listesi için tıklayın.

BMW 218i Active Tourer testi için tıklayın.