Kia ve Hyundai’nin yenilik dalgası birbirlerinin bir adım arkasından geliyor. İki markanın ürünleri ardıardına aynı yeniliklerle donatılıyor. Bu nedenle de ikisinden birinin yeniliğinin etkisi daha az oluyor. Kompakt sınıf hatchbacklerde yenilik bombası önceliği Hyundai’deydi. Bir kaç ay önce i30 yeni çift kavramalı şanzımanlar ve daha güçlü motorlarla tanıtıldı. Bu nedenle bugün bu yenilikleri Kia cee’d’de görmek bizi şaşırtmıyor.

Kia da Hyundai gibi ürününe fazlasıyla güveniyor olmalı ki görsel değişiklikleri sınırlı tutmuş. Bize kalırsa en belirgin tasarım farklılığı sis lambalarının sokak aydınlatması boyutundan mutfak spotu boyutuna değişen tarzları. İç mekanda kalite algısı yönünden pek bir sorun yoktu ama Kia fazladan bir kaç krom çıtanın göz çıkartmayacağını düşünmüş ve makyaj hakkını böyle kullanmış.

128 HP güç ve 265 Nm tork üreten 1,6 litrelik dizel motor artık 136 HP güç ve 285 Nm tork üretiyor. Standart olarak 6 vitesli manuel şanzımanla satılan dizel motoru isteyenler, 6 vitesli ve tork konvertörlü otomatik şanzıman yerine gelen 7 vitesli ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla satın alabilecek. Kia manuel-çift kavramalı farkı için sadece 6 bin TL talep ediyor ki bu piyasa ortalamasına göre düşük sayılabilir. Ayrıca Kia’nın iddiasına göre dizel motorlu cee’d bu şanzımanla yerini aldığı versiyona göre yüzde 35 daha az yakıt tüketiyormuş. Eğer bu doğruysa yeni şanzıman tarihin en büyük düşük tüketim silahlarından biri olmalı.

Benzinli motor cephesiyse boş bırakılmış. Makyajlı cee’d şu anda sadece dizel motorla satılıyor. Aslında Kia makyajla yeni 3 silindirli motorunu da tanıttı ama bu motor henüz ülkemizde satılmıyor. 1,0 litre hacimli ve turbo beslemeli motor, direkt enjeksiyon sistemine sahip ve ürettiği 120 HP güçle olmasa da 1500-4000 d/d aralığında sürekli ürettiği 172 Nm’lik torkuyla etkileyici bir makine olabilir.

Tabii makyajla sadece görsel ve mekanik değişiklikler yapılmamış. Kia özellikle titreşim ve gürültü endeksi üzerine çalışıldığını belirtiyor. Ayrıca süspansiyon sisteminde ve şasi ayarlarında yapılan değişikliklerle sürüş keyfi, konfor ve yol tutuş katsayıları da yükseltilmiş.

Makyajlı Kia cee’d fiyat listesi için tıklayın.

Kia-Cee'd-16 Kia-Cee'd-6 Kia-Cee'd-4