Mercedes’in şu andaki en küçük roadsteri SLK. Aslında SLK için küçük ya da giriş seviyesi tanımlaması yapmak zor. Çünkü bu model arkadan çekişe ve C Serisi altyapısına sahip pahalı bir roadster olarak BMW Z4’ün karşısında duruyor. Daha alt sınıflar içinse bugüne kadar Smart Cabrio’dan öteye gidilemedi. Ortadan motorlu ve arkadan çekişli Smart Roadster iyi bir denemeydi ama fazlasıyla aykırıydı ve bekleneni veremedi. Yakın zamanda bu durum değişecek gibi.

Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız muhtemelen bir cabrio meraklısı değilsinizdir ama Mercedes yıldızı taşıyan bir roadster yine de ilginizi çekebilir. Yeni küçük roadster gelecek nesil A Serisi altyapısı üzerinde yükselecek. Yani bir ihtimal Renault-Nissan ortaklığının da kullandığı önden çekişli altyapı kullanılabilir. Böylece de çekici motor seçenekleri bu roadsterin menzili içine girecek. Küçük hacimli benzinli ve dizel motorlar, otomatik şanzıman seçeneğiyle birlikte yeni roadstere olan ilgiyi hızlıca arttırabilir.

Güncel SLK’nın boyu 4,13 metre. Yani daha küçük bir model için çok fazla hareket alanı yok. Bu nedenle yeni küçük roadsterin güncel SLK boyutlarında olması ve gelecek nesil SLK’nın da büyümesi beklenebilir. Bir sonraki neslinde SLC olarak anılacak olan SLK’nın boyunun en önemli rakibi olan BMW Z4’ün 4,23 metrelik uzunluğunun bir kaç cm üzerine çıkması gayet makul olacaktır. Böylece yeni küçük roadster 4,1 metre civarı uzunluğa sahip olacak.

Yeni Roadster’in adını tahmin etmek basit: SLA. SLC’den farkını belirginleştirmek için Mercedes’in metal tavan yerine kumaş tavan tercih edeceği ve bu sayede coupe karoserli bir versiyon için de yer açması bekleniyor. Yani SLA Roadster ve SLA Coupe olmak üzere iki farklı sportif model Mercedes müşterilerinin gençleştirilmesi projesi için çalışmaya başlayacak. Yeni modellerin en geç 2018’de tanıtılması bekleniyor.