Orijinal Mini’nin geniş bir hayran kitlesi vardı. İlginç bir şekilde BMW bu kitleyi yeni nesille daha da genişletti. Retro tasarımın orijinal versiyonun karakterini iyi yansıtması, BMW’nin baskın sürüş dinamiklerinin bu küçük otomobile çok iyi taşınması ve yaratılan şık imaj Mini’yi son dönemin yükselen değeri haline getirdi. BMW de yükselen bir değerden daha fazla kazanmak adına taşın suyunu çıkartmaya karar verdi. Sonuç olarak Mini ailesi büyüdü de büyüdü. 5 kapılı hatchback de bu büyümenin son meyvesi. Peki bu Mini de 3 kapılı kardeşi gibi bir çekim noktası mı?

1- Nedir?

Mini’nin 5 kapılı hatchbacki. 3 kapılı kardeşi 3,82 metrelik uzunluğuyla hala kendine özgü ebatlara sahip ama 5 kapılı Mini 3,98 metrelik uzunluğuyla bildiğiniz bir küçük sınıf hatchback boyunda. Bu da onu değerlendirirken küçük sınıf hatchbackleri örnek almamız gerektiğini gösteriyor. Açık konuşalım bu Mini’nin işini hiç kolaylaştırmayacak. Çünkü fiyatı ortalama bir küçük sınıf hatchbackin neredeyse iki katı. Kullanışlılık anlamında iki kat geri dönüş beklemek tabii ki olmaz. Umalım da iki kat daha keyifli olsun.

2- Kullanışlı mı?

Ön koltuklar normal Mini’yle benzer. Açıkçası küçük bir otomobilden bekleyebileceğinizden daha ferah ve geniş hissettiriyor. Malzeme kalitesi küçük sınıf için kabul edilebilirlik sınırında. Aslında fiyat seviyesinden daha iyisini bekleyebilirsiniz ama kesinlikle rahatsızlık vermediği de ortada. Boydaki artışın bir kısmı aks mesafesinin 2,49 metreden 2,56 metreye uzatılması için kullanılmış. Bu durum arka koltuk yolcuları için büyük vaatlerde bulunuyor demek zor. Mini mühendisleri yoktan alan varetmeyi başaramamış ve arka koltuklardaki diz mesafesi sınıf ortalamasının biraz altında kalmış. Dahası çekici tasarımın bir sonucu olarak ön kapılar geriye doğru fazla uzanıyor ve arka kapılar için yeterli alan kalmıyor. Açılan dar açıklıktan girmeye çalışan bir yetişkinin arka koltuklara süzülmesi gerekiyor. Arka koltuğa bebek koltuğu yerleştirmeyi, sonra o koltuğa bir de bebek yerleştirmeyi planlıyorsanız jimnastik antrenmanına hemen başlayın. Sonuç olarak o kapılar olmasaymış da olurmuş. 278 litrelik bagaj hacmi sınıf ortalamasını tutturuyor.

mini 5 kapı dizel otomatik mini 5 kapı dizel otomatik

3- Keyifli mi?

Mini artık genel tarafından daha çok sevilecek bir sürüş karakterine sahip. Eskinin kendine has eğlenceli kişiliği yerine daha güvenli, daha konforlu ve daha güvenilir hissettiren bir karakter gelmiş. Bunun sonucu olarak keyfin bir kısmı törpülenmiş ama kabul etmek gerekir ki küçük sınıfın yüzde 90’ı Mini’nin sunduğu sürüş keyfinin yanından bile geçemiyor. Biz 1,5 litrelik dizel motora ve 6 vitesli otomatik şanzımanlı versiyonu kullandık ki bu versiyon altın orana sahip. Motor, 116 HP güç ve 270 Nm tork üretiyor ve bu sayede Mini’yi ateşli bir hatchback gibi hızlandırıyor. Dahası takıntılı bir sürüş sonrasında göstergede 4,6 litre/100 km’lik tüketim değeri görebiliyorsunuz. Normal kullanımda tüketim değerini 5,8 litre/100 km olarak ölçtük, otoyolda umarsızca gazlasanız bile tüketim değeri 8,1 litre/100 km oluyor ki 5 kapılı Mini’nin 1,2 tonluk boş ağırlığına göre bu rakamlar iyi sayılmalı.

4- Eksikleri var mı?

Arka kapıların göstermelik olması dışında bir kaç eksiği daha var. Biz 3 kapılı Mini’yi yaz sıcağında kullanmıştık. Bu nedenle ön camının sadece orta kısmına ulaşan hava kanalları nedeniyle yan kısımlarının feci şekilde buhulandığını farketmek için Nisan ayında yağan kara ihtiyacımız oldu. Bunun dışında 130 km/s’nin üzerinde rüzgar sesi rahatsız edici şekilde yükseliyor ve artan aks mesafesi otoyoldaki zemin dalgalanmalarının sönümlenmesi için yeterli olmuyor.

5- Rakipleri neler?

Audi A1’in 5 kapılı versiyonu (ironik bir şekilde 3 kapılı değil ama 5 kapılı A1’lere Sportback deniliyor) en önemli rakip ve fiyatı Mini’den dikkat çekici şekilde düşük. Smart ForFour’un sıradışı bir denemeden ibaret olması Mercedes cephesinin kapalı kalmaya devam etmesini sağlıyor. Bunun dışında 136 HP güç üreten 1,5 litrelik benzinli motora sahip Mini Cooper’ın liste fiyatı, 160 HP güç üreten motora ve DSG şanzımana sahip bir VW Scirocco’yla neredeyse aynı. Scirocco’nun herhangi bir özelliğini sevdiğimizi ya da Mini’ye tercih edeceğimizi düşünmeyin ama fiyatının Mini’den daha düşük olduğu da bir gerçek.

Mini fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

İlla Mini alacaksanız bari 3 kapılı versiyonu alın derdik ama iki versiyon arasındaki fiyat farkına muhtemelen Mini servisinden iki tane kapı kolu bile satın alamazsınız. Bu nedenle de 5 kapılı versiyon bir şekilde daha yüksek fayda/maliyet oranına sahip olabiliyor. Tabii kendinizi biraz daha sıkıp makyajlı BMW 1 Serisi’ni satın alabilecekken bunun önemi de azalıyor ama olsun.

mini 5 kapı dizel otomatik mini 5 kapı dizel otomatik mini 5 kapı dizel otomatik mini 5 kapı dizel otomatik mini 5 kapı dizel otomatik mini 5 kapı dizel otomatik mini 5 kapı dizel otomatik mini 5 kapı dizel otomatik mini 5 kapı dizel otomatik