110 km/s hızla giden yolcu otobüsünün direksiyonundan kalkıp horon tepen şoförü hatırlar mısınız? Yakın bir gelecekte bu gibi sanatseverler trafik canavarı damgası yemekten kurtulacak. Otonom sürüş sayesinde otobüs şoförlerinin horon tepmek için bolca vakti olacak.

Bu iddianın sahibi beklendiği gibi Mercedes. Daha önce uzun yol kamyonu Actros’un otonom sürüş yapabilen bir versiyonunu tanıtan Alman üretici aynı sistemi bu sefer bir şehiriçi otobüsüne uygulamış. Tabii şehirde sürüş yapmak otoyolda sürüş yapmaktan çok daha zor; dar yollar, duraklar, trafik ışıkları ve yayalar gibi dikkat edilmesi gereken bolca unsur var.

Bunun için Actros’ta kullanılan Highway Pilot sistemi şehre adapte edilip CityPilot adını almış. Sadece adının değişmesi işlevini arttırmayacağı için bir düzineye yakın kamera, uzun ve kısa menzilli radarlar ve GPS vericisiyle sistem geliştirilmiş. Burada elde edilmek istenen otobüsün dünya üzerindeki konumunu santimetre hassasiyetinde bilmesini sağlayabilmek.

En önemli konu sistemin pratikte de teoride olduğu gibi çalışmış olması. Amsterdam’da yapılan 20 km’lik test sürüşünde Mercedes Future Bus, dar dönüşleri ve kavşakları geçmiş, duraklarda durup yolcu almış, tünelleri aşıp nispeten yüksek hızlara ulaşmış.

Future bus bütün bunları yaparken elbette bir insan tarafından gözetleniyordu. Yarı-otonom sürüşün direksiyon başında horon tepmek için yeterli zamanı yaratmayacağı ortada. Yine de önemli faydaları var; örneğin bilgisayarın hassas ve duygusallıktan uzak sürüşü sayesinde yakıt tüketimi daha düşük ve sürüşü de çok daha sarsıntısız. Bu tür bir hassasiyet bizim çok hoşumuza giderdi.

MercOtobus003 MercOtobus004 MercOtobus005 MercOtobus002