İlk nesil CLS gerçek bir sanat eseriydi. Dahası bu otomobille geniş bir kitle daha önce farketmedikleri bir ihtiyaçlarının farkına vardı. Onlar aslında bir coupeseverdi ama arka kapılara da ihtiyaçları vardı. Lafın özü, zaten her şey coupevari tavan çizgileriyle evrimleşirken coupeler de sedanlar gibi 4 kapılı oluverdi. CLS öncesinde büyük yıldızlı ızgaraya sahip Mercedesler sadece orta yaş krizinin dışa vurumuyken, CLS ile coupe kullanımı daha genele yayıldı. CLS coupeleri demokratlaştırdı.

Sonuçta bu önemli modelin 3. neslinin makyaj vakti geldi. Makyajla değişenler daha çok detay düzenlemesi gibi. Burun tasarımında yeni ızgara ve tampon zaten güzel olan otomobili biraz daha taze kılmak için kullanılmış. Arka tasarımda da yeni tampon süslemeleri kullanılmış. Aslında bunların makyaj öncesinin AMG paketli versiyonlarına gönderme gibi durduğu bile söylenebilir ama artık hepsi standart olarak geliyor. Tahmin edersiniz ki AMG versiyonları için daha çarpıcı bir yüz de makyaj operasyonuna eklenmiş.

İç mekanda sanki öncekiler kalitesizmiş gibi daha kaliteli kaplamalar, yeni deriler ve yeni kişiselleştirme seçenekleri listeye eklenmiş. Teknik anlamdaki gelişim isteğe bağlı donanım olarak sunulan sürüş yardımcılarının geliştirilmesi yönünde gerçekleşmiş. CLS ülkemizde 2,0 litrelik dizel motora ve 9 vitesli otomatik şanzımana sahip olan CLS 300d 4Matic ve 3,0 litrelik dizel motora sahip CLS 400d 4Matic versiyonlarıyla satılacak. Bu ikiliden güçsüz olan bile 265 HP güç ve 550 Nm tork üretiyor, ağabey ise 330 HP güç ve 700 Nm torka sahip. Bu devirde dizel mi alınır diyenler içinse yine 3,0 litre hacme sahip bir benzinli motorla Mercedes-AMG CLS 53 4Matic+ sunuluyor. 435 HP güç ve 520 Nm tork üreten motor yakıt tüketiminin yüksekliğini unutturacak performans verileri de sağlıyor: 0-100 km/s hızlanma 4,5 saniyede gerçekleşiyor.

Son olarak fiyatlar, an itibariyle biraz çalkantılı ama siz satın alma planınız öncesi aşağıdaki linkten son hali görebilirsiniz. Üşenenler ve o kadar da merak etmeyenler için bu yazı yazılırken 300d 4Matic için 1.997.000 TL’den başlayan fiyat seviyesi, 400d 4Matic için 2.437.000 TL’ye ve AMG 53 4Matic+ içinse 3.029.000 TL’ye kadar uzanıyordu.

Mercedes CLS fiyat listesi için tıklayın.