Önce bir piyasa haberi. Geçtiğimiz yıl Avrupa’da SUV’ların pazar payı küçük sınıfı geride bırakmış. Tabii bu payda tüm SUV’ların etkisi var ama en büyük pay da Nissan Qashqai gibi kompakt SUV’ların ya da crossoverların, artık her nasıl ayrılıyorlarsa. Hal böyle olunca bu tür araçlar tüm üreticilerin ilgisini çekiyor. Skoda da onlardan biri.

SkodaKodiaqKo_007

Skoda bu işi doğal olarak büyük oranda VW’nin yaptığı gibi yapıyor. Fakat farklar da yok değil; Kodiaq, VW Tiguan, Seat Ateca ya da Skoda Yeti’den çok daha iri bir araç. Boyu 4,7 metre ve aks mesafesi de 2,79 metre. Fazladan boy avantajı sayesinde Kodiaq isteyenlere 7 koltuklu olarak da sunulabilecek. 5 koltuklu versiyonlarsa büyük bagaj hacmi arayanlara 720 litrelik hacimle cevap verecek.

Tam bu noktada araya girip en yeni bilgileri paylaşalım. Skoda Kodiaq önümüzdeki ay içinde piyasaya sunulacak. Ülkemizde ilk etapta sadece 5 koltuklu ve 1,4 litrelik TSI motorun yanısıra 2,0 litrelik TDI motorla sunulacak. 1,4 litrelik TSI’ın 125 HP güç üreten versiyonu en ilginç seçenek ve doğal olarak da giriş seviyesini oluşturuyor. Sadece 6 vitesli manuel şanzımanla ve önden çekişli olarak sunulan bu versiyon 109.900 TL’lik fiyata sahip olacak. Bu büyüklükte bir aracı 100 bin TL’dan fazla ödeyip otomatik şanzımansız almam diyenler için hayat aynı motorun 150 HP güç üreten versiyonuyla başlayacak. Bu motor isteyene önden isteyene 4 tekerlekten çekişle sunulacak ama DSG çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzıman her daim tek olacak. 1.4 TSI DSG’ye sahip Kodiaq’ın önden çekişli versiyonu 123.900 TL’den başlayan fiyata sahip olacak. Bu fiyat Ambition isimli baz donanım için geçerli, Style donanım seviyesinde fiyat 144.900 TL’ye yükselirken Prestige’de 158.900 TL’ye ulaşacak. 4 tekerlekten çekiş sistemi ilk etapta sadece Prestige donanım seviyesiyle sunulacak ve fiyatı da 168.900 TL olarak belirlenmiş. Anlayacağınız önden çekişle yetinmek için her şey hazır. Daha fazlasını isteyenler içinse 2,0 litrelik TDI motorun 190 HP güç üreten versiyonuna, DSG şanzımana ve 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip bir Kodiaq da satışa sunuluyor. Tabii 258.900 TL’lik bir fatura ilginizi nereye taşır bilemiyoruz. Bütün bu fiyatlar, 2.0 TDI dışında, Kodiaq’ın kuzeni VW Tiguan’dan ciddi şekilde daha uygun, hatta kimi motor seçeneklerinde Seat Ateca ile neredeyse aynı. Bu da 1 porsiyon fiyatına 1,5 porsiyon VW Grup SUV’u satın alma fırsatı anlamına geliyor.

SkodaKodiaq004

Kodiaq’ın iç mekanı güncel Skoda modellerinden bolca ilhama sahip ama aynı zamanda güne de daha uygun. En önemli yenilik muhtemelen yakın zamanda diğer VW Grup modellerinde de kullanılmaya başlanacak olan multimedya ekranı. Standart olarak sunulacak 6,5 inçlik ekranın alternatifi olan 8 inçlik bu ekran güncel modellerde kullanılandan farklı olarak yan kısımdaki fiziki düğmeler yerine cam altında gizlenmiş dokunmatik düğmeler kullanıyor. Bizce fiziki düğmeler daha rahat kullanıma sahip ama güncel trendler her şeyin dokunmatik olmasını gerektiriyor. Skoda multimedya ve bağlanılabilirlik gibi konulara fazladan önem vermiş. Üst donanımlarda alınabilecek olan gelişmiş multimedya sistemi 64 GB bellek ve DVD oynatıcıyla gelecek, dahası isteyenler bir LTE modülü sayesinde Kodiaq’ı yüksek hızlı bir internet paylaşım noktası haline dönüştürebilecek.

Ko_030

SkodaKodiaq003

Kodiaq MQB altyapı üzerinde yükseliyor ve doğal olarak da Superb ya da VW Passat ve Tiguan gibi ürünlerle aynı yürüyen aksam özelliklerine sahip. 125 HP güç üreten 1,4 litrelik TSI başlangıç seviyesini oluşturuyor ve sadece önden çekiş ve manuel şanzımanla sunuluyor. Onu aynı motorun 150 HP güç üreten versiyonu, 4 tekerlekten çekiş ve DSG şanzıman opsiyonuyla izleyecek. Bu motoru önden çekişle tercih edenler için sadece 6 vitesli DSG sunulurken 4 tekerlekten çekiş sistemiyle manuel ya da yine 6 vitesli DSG arasında seçim yapılabilecek. Dizel cephesindeyse şimdilik sadece 2,0 litrelik (150 ve 190 HP) TDI’lara geçit var gibi görünüyor. Zaten 1,6 ton civarında boş ağırlığa sahip olacak bir araç için 1,6 litrelik TDI biraz fazla iyimser bir beklenti olabilir. Bu arada VW Grubu’nun yeni DSG’si de ilk kez Skoda Kodiaq’ta kullanılacak. 600 Nm’ye kadar torka dayanıklı yeni şanzıman, küçük motorlarla kullanılan kardeşi gibi 7 orana sahip. Bu şanzıman 2,0 litrelik TSI ve TDI motorlarla 4 tekerlekten çekiş sistemiyle birlikte sunulacak.

SkodaKodiaq001 SkodaKodiaq002 SkodaKodiaq001

skoda kodiaq nasıl skoda kodiaq nasıl skoda kodiaq nasıl skoda kodiaq nasıl skoda kodiaq