Duster büyük bir başarı hikayesi. Makul fiyatlı, kullanışlı, başarılı motorlar sahip ve beklentilerinizi karşılıyor. En azından çoğunu, örneğin bu zamana kadar 3 pedallı kuruluma mahkumdunuz. Fakat artık EDC seçeneği var.

dizel otomatik duster kaç lira

1,5 litrelik dizel motorun 110 HP güç üreten versiyonu ve muhtemelen sadece en üst donanım seçeneği olan Laureate ile sunulacak olan EDC şanzıman, Renault modellerinden tanıdık. Sadece önden çekişle sunulacak olan çift kavramalı şanzıman, geçişlerini hızlı yapıyor ve kavraması hassas ama VW’nin DSG’si kadar ateşli de değil. Bunun Duster için herhangi bir önemi bulunmuyor çünkü vitesleri kendiliğinden değiştiren bir şanzıman ve dizel motor ikilisi zaten sonbaharındaki Duster’ın satışları için roket etkisi yaratmaya yetecektir.

Peki asıl önemli konuya gelelim; dizel motorlu ve otomatik şanzımanlı Dacia Duster’ın fiyatı ne kadar olacak? Aslında EDC şanzıman için Aralık ayına kadar beklemek gerekiyor ve tabii olarak fiyatı da henüz belirlenmemiş. Fakat Renault modellerinde EDC şanzıman için 5-10 bin TL arasında ek ödemeler talep ediliyor. Clio ve Captur’da EDC şanzıman için 5 bin TL civarında ek ödeme istenirken Kadjar’da ek ödeme 10 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bizim tahminimiz Duster’da bu bedelin 6-7 bin TL civarında olacağı. Yani bugünkü fiyatlar üzerinden tahmin yapmamız gerekirse EDC’li Duster dCi 110 Laureate’in satış fiyatının 72 bin TL civarında olmasını bekleyebiliriz.