Logan MPV ya da daha basit anlatımla Logan’ın SW karoserli versiyonu Dacia’nın dönüşümünde önemli simgeler arasındaydı. Daha Duster tanıtılmadan önce Dacia’nın Batı Avrupa pazarlarında da varlık gösterebileceğinin kanıtı haline gelmişti. Tüketicilerin güvenliği ve güvenilirliği öncelikli gördüğü ve bu nedenle de Dacia gibi markalara ilgi göstermeyeceği varsayılan Almanya gibi pazarlarda bu makul fiyatlı araç tam bir başarı abidesine dönüştü. O gün görüldü ki, Dacia’nın potansiyeli çok daha büyük. Şimdiyse MPV ruhu geri dönüyor. Dacia, Lodgy ile gerçek minivan denemesini sonlandırıp kullanışlı SW formülünü tekrar hayata geçiriyor. Jogger yeni MPV olarak hayatımıza girmeye hazır.

Jogger’ın dış tasarımı Sandero Stepway’den alınan tasarım öğelerinin bir SW karoseriyle birleştirilmesinden oluşmuş. Günümüzün kolay para kazanma yöntemi olan maceracı karakter de unutulmamış. 200 mm’lik yerden yükseklik ve plastik detayların Jogger’ı adının hakkını verecek bir hobi aracına dönüştürmesi bekleniyor. 4,54 metrelik boyuyla kompakt sedan uzunluğuna sahip olan Jogger, neredeyse 2,90 metreye ulaşan aks mesafesiyleyse orta sınıf sedanlarla aynı ligde yer alıyor. Bu haliyle beklentileri yükselttiği kesin. İsteğe bağlı olarak 5 ya da 7 koltuklu alınabilecek olan araç, 5 koltuklu halinde 708 litre ve 7 koltuklu halinde de 160 litre bagaj hacmi sunuyor. 7 koltuklu versiyonların üçüncü koltuk sırası katlıyken sunduğu 565 litrelik bagaj hacmi bile fazlasıyla memnun edici. Otomobilin koltuk sıraları tam bir tiyatro düzeniyle yerleştirilmiş; arka koltuklar ön koltuklardan 5,5 cm daha yüksekken, üçüncü sıra ise arka koltuklardan 2,5 cm daha yükseğe yerleştirilmiş.

Otomobilin kokpiti ve sürüş aksamları doğrudan Sandero’dan alınmış. Bunun anlamı; baz versiyonlarda bir multimedya ekranı yerine akıllı telefonunuzu kullanabileceğiniz bir tutacak ve yazılım geldiği, makul kalite de ama kullanışlı bir kokpitin size eşlik edeceği ve sürüşün en azından konfor konusunda cömert olacağı olarak sıralanabilir. Motor seçenekleri konusunda en önemli yenilik 2023 yılında ürün gamına eklenecek olan hibrit versiyon. Renault’nun 1,6 litrelik atmosferik motor ve elektrik motorundan oluşan E-Tech hibrit teknolojisi Jogger’da da kendine yer bulacak. Standart motor seçenekleriyse 1,0 litrelik benzinli ve yine 1,0 litrelik LPG’li versiyondan oluşacak. Bu arada 1,0 litre hacimli TCe motor tamamen yeni bir üretim. 110 HP güç ve 200 Nm tork üreten motor, alüminyum bloklu ve 3 silindirli. Bu motorların ikisi de ilk etapta manuel şanzımanla sunulacak ama Sandero’daki CVT şanzıman seçeneğini de bulmayı beklemek mümkün.

Son olarak; Dacia, Jogger için sipariş toplamaya yılın sonlarına doğru, Kasım ayında başlamayı umuyor. Takip eden aylarda, yani 2022 başlarında da otomobilin Türkiye yollarıyla buluşmasını bekliyoruz.