Bu karoser türü dünyanın en anlamsız karoser türü olabilir ama fiyakası ve çekiciliği gerçekten yüksek olmalı ki BMW yıllardır bolca yol aldı. X6, X5’ten çok da geride kalmayan kullanışlılık özelliklerine sahip ve kimse 2 tonluk bir arazi aracından sportiflik beklemediği için de kaslarını göstermek zorunda kalmadan bir ömür sürdü. Bavyeralılar ikinci nesil X6‘yı tanıtmışken Stutgart’tan cevap almayı da başardı. İlginç bir şekilde bir nesillik gecikmenin ardından Mercedes X6’ya kendi X6’sıyla cevap veriyor. GLE Coupe olarak anılacak yeni SUV’un özellikle tavan tasarımı rakibiyle neredeyse tamamen aynı. Yine de arka tasarımın özgünlüğünün ve Mercedes yıldızını taşıyan heybetli ızgaranın yeterince fark yarattığını söylemek mümkün. Zaten bugüne kadar kimse bir Mercedes’i bir BMW’yle karıştırmadı ve muhtemelen karıştırmayacak da.

Mercedes GLE Coupe

Aracın burun tasarımı muhtemelen yakın zamanda makyajlanacak ve GLE adıyla anılmaya başlanacak olan ML’de de kullanılacak. Bu beklentiyi iç mekan tasarımı için de taşıyoruz. Bu da en önemli yeniliğin güncel Mercedes modellerinde görmeye alıştığımız ve kokpitin tepesine bir tablet bilgisayar iliştirilmiş gibi görünen ekran olacağını gösteriyor.

Mercedes GLE Coupe

Mercedes, tıpkı en önemli rakibi gibi bu sportif SUV’un virajlarda daha hızlı olmasına yardımcı olacak donanımlara sahip olmasına karar vermiş. Havalı süspansiyon, adaptif şasi. virajlarda aracın gövdesini hafifçe yatırarak konforu arttıran bir sistem ya da değişken oranlı direksiyon gibi donanımlar GLE Coupe için kullanılacak. Tabii bütün bunlar bir geçeği değiştirmeyecek; ağır ve yüksek bir SUV’la virajlarda hız yapmaya çalışmak bir şileple yat yarışına katılmak gibidir.

Motor seçenekleri konusunda Mercedes şimdilik biraz cimri. Tamamı 3 litre hacme ve 6 silindiri sahip 2 benzinli ve bir de dizel motor GLE Coupe’nin motor yelpazesini oluşturacak. 3,0 litrelik dizel motor 258 HP güç ve 620 Nm tork üretirken, benzinli motorlardan güçsüz olanı 333 HP güç ve 480 Nm tork üretiyor. Güçlü benzinli ise Mercedes’in yeni model gamının ilk üyesi. Bugüne kadar gövde eklentileri ve süspansiyon değişikliklerinden ibaret olan AMG paketleri artık bazı güçlü motorlar için tam bir AMG üretimi olarak gelecek. 3,0 litrelik benzinli motorun gücü 367 HP’ye ve torku da 520 Nm’ye yükseltilmiş versiyonuna sahip GLE Coupe bu serinin ilk örneği olacak. Diğer GLE Coupeler’in motor güçleri ön/arka aks arasında 50/50’lik dağılıma sahipken AMG versiyonunda bu dağılım 40/60 olarak ayarlanmış. Mercedes’e göre bu versiyonun sürüşü çok daha sportif olacakmış. Laf hazır motor güçlerini aktarımına gelmişken, tüm GLE Coupeler Mercedes’in yeni geliştirdiği 9 vitesli otomatik şanzımana sahip olacak.

Mercedes GLE Coupe Mercedes GLE Coupe Mercedes GLE Coupe Mercedes GLE Coupe Mercedes GLE Coupe Mercedes GLE Coupe Mercedes GLE Coupe Mercedes GLE Coupe Mercedes GLE Coupe Mercedes GLE Coupe Mercedes GLE Coupe Mercedes GLE Coupe Mercedes GLE Coupe