1979’da üretilmeye başlanan ilk G Serisi ile günümüzde satılan G Serisi arasında ne kadar fark vardır? Aslında oldukça fazla, tüm çekiş sistemi, elektronikleri, donanımları farklı ve aslında oldukça da az, çünkü G Serisi’nin altyapısı ve karoseri neredeyse hiç değişmedi. Bu kadar uzun ömürlü bir araç üretebilmek ilginç değil, bir aracın bu kadar uzun süre ilgi çekici kalabilmesi ilginç. G Serisi, hem en pahalı Mercedes modeli olmasıyla hem de şehirde dolaşırken  zücaciye dükkanına girmiş bir file benzemesiyle uzu ömür kazandı. Zenginler farklılık için bu safkan arazi aracını asfalta mahkum etti, Mercedes ise sadece bunun keyfini sürdü. Bugünse gerçek anlamda ikinci nesil bir G Serisi’nin aramıza katılması için gün sayıyoruz. Hatta Mercedes iç mekanın ilk fotoğraflarını bile paylaştı.

Yeni neslin iç mekanı pek çok ipucuyla birlikte geliyor. Öncelikle seçkinlik konusunda günümüz Mercedes standartlarını koruyabilen bir alan olacağı kesin. Bunun dışında ön,arka ve orta diferansiyel kilitlerini devreye sokan düğmeler de yerlerinde duruyor. Kabin biraz daha geniş görünüyor ki güncel neslin iri gövdesiyle orta halli alan sunumunun yanında bu iyi haber olacaktır. Buna karşılık ön camın dik konumu, kapıların ince yapısı ve koltukların yüksek konumu da korunurken, kapı içlerinin eskisinden çok daha kullanışlı olduğu ve küçük eşya saklama gözü gibi çok önemli bir yeniliğin kendine yer bulması da önemli.

Yeni nesil G Serisi’nin daha fazla iz genişliği ve yeni süspansiyon sistemi ayarları sayesinde eskisine göre daha dinamik ve asfalta daha yatkın olması bekleniyor. Kaputu altında şimdiki gibi yine güçlü motorlar yer alacak; sıralı 6 silindirli benzinli ve dizeller alt kısımları doldururken V8 motorlar da güç arayanlar için sunulacak. Bütün bunların 2018 başlarında tanıtılması bekleniyor.