Malumunuz hacim küçültme eğilimi en çok ülkemiz gibi eski moda vergi sistemi olan pazarları değiştirdi. Artık premium üreticiler çok daha güçlü çünkü modellerinin kaputu altındaki küçük hacimli motorlar sayesinde vergi dilimleri düşük. Ne yazık ki bu rüzgar tersine dönmek üzere. Gerçek hayat emisyon değerlerinin ölçülmeye başlamasıyla birlikte küçük hacimli ve aşırı beslemeli motorlar tarihin tozlu raflarına kaldırılacak ve biz de eskisi gibi yüksek kaliteye uzaktan bakmakla yetineceğiz. Fakat bu sondan önce muhteşem bir hediye bizi bekliyor. Mercedes-AMG’nin otomotivin zirvesine yerleştirmek için geliştirdiği ultra güçlü hiper otomobili 1,6 litrelik benzinli motora sahip olacak.

Anlayacağınız bu otomobil, şimdilik adı Project One, eğer vergi sistemimiz yine değişmezse yüzde 60’lık ÖTV dilimine girecek. Bir hiper otomobilde bunun bir önemi olmayacağını düşünebilirsiniz ama küçük bir matematik işlemiyle sizi ikna edebiliriz: Bir Mercedes C180’in üzerindeki ÖTV yükü 55 bin TL civarında, Project One’ın üzerindeki ÖTV yüküyse 1.800.000 Dolar olacak. Yani yüzd 60’lık vergi dilimine girmesi çok hoş.

Neyse gereksiz muhabbetleri bir kenara bırakıp detaylara geçelim. Project One’ın güç kaynağı doğrudan Formula 1’den alınmış bu 1,6 litre hacimli ve turbo beslemeli motorun yanında 4 adet de elektrik motoru olacak. Bu motorların toplam güç çıkışı 1000 HP civarında olacakmış ve benzinli motor 11000 d/d çevirebilecek kadar agresif olacakmış. Dahası bütün bu güç kaynaklarının toplam ömrü 50 bin km olacakmış. 3 milyon Euro’luk bir yatırım için ömrü pek uzun değil ama bu tür araçlar  garajlarından çok nadir çıkartılırlar ve değerlerinin düşmemesi için de her zaman az kullanılmış olarak kalması gerekir. Yani bir Ferrari LaFerrari alıp yılda 10 bin km yaparsanız neredeyse ölü bir yatırımınız ama çok canlı bir gülüşünüz olur.