Ağustos ayında Arabistan Yarımadası’nda sıcaklıklar 45 C derece civarlarını görüyor. Tabii bu kadar yüksek sıcaklıktan korunmak için pek çok tedbir de alınmış durumda. Zaten bu kadar yüksek sıcaklıkta klimanın neden olacağı masrafları düşünmek hayati bir hata olabilir. Bu coğrafyanın ultra zengin yerlileriyse çok daha basit bir çözümü tercih ediyor: Nasıl ki kuşlar kış aylarında sıcak bölgelere göç ediyor, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Katarlı zenginler de yaz aylarında daha serin olan bölgelere göç ediyor. Bu bölgeler arasında başı Büyük Britanya çekiyor ve buradan da diğer Avrupa ülkelerine geçiş yapılıyor.

Özellikle Londra’nın ekonomisinin bu mevsimlik ziyaretçilerden büyük fayda sağladığı hemen anlaşılıyor. Kentin lüks mağazalara ev sahipliği yapan caddeleri bir arada görülmesi neredeyse imkansız süper spor otomobillerle doluyor. Peki bu otomobiller Londra’ya nasıl geliyor?

 

Dailymail Gazetesi‘nde yer alan bir habere göre bu araçların mevsimlik olarak Arabistan’dan Britanya’ya taşınması için en verimli yol hava taşımacılığı. Bir kargo uçağıyla yapılan bu transfer işlemi için herhangi bir uçak yeterli olmuyor. Geniş gövdeli iri bir kargo uçağı gerekli ve neyse ki bir kaç havayolu şirketi bu tür bir hizmet veriyor. Örneğin Katar Havayolları, Doha ile Heathrow arasında böyle bir geniş gövdeli uçakla taşımacılık hizmeti veriyor. Airbus A330, çift katlı kargo alanında 31 araca kadar alan yaratıyor. Normal şartlarda araçlar ikili olarak diziliyor ama isteyen değerli yol arkadaşını sırasında tek başına olacak şekilde de taşıtabiliyor. Londra’da geçirilecek bir kaç hafta için yapılan 4800 km’lik bu yolculuğun bedeliyse araç başına 20 bin Pound, yani yaklaşık 72 bin TL olarak belirlenmiş. Hemen yok artık ne kadar pahalı demeyin, bedele dönüş de dahil!

Begegnung der Flaggschiffe: Der Airbus A380 als Kulisse für die Weltpremiere der neuen S-Klasse // Meeting of two flagships: The Airbus A380 as the backdrop for the world premiere of the new S-Class