Alfa Romeo iki arada bir derede kalmış bir üretici. Bir yandan fanatikleri olan bir efsane diğer yandansa Fiat modellerine çok başarılı olamayan logo çalışmaları yapmış bir imaj taşıyıcı. Ne derseniz deyin, 156 için gelmiş geçmiş en güzel sedan demek ve bunu savunmak ya da bir V6 motorunu süsleyen kromları uzun uzun silme keyfi, sıradan bir üreticinin neden olabileceği ruh halleri değil.

Sözün özü, Alfa iyi bir isme ve geçmişe ama bu tabloya uymayan ürünlere sahip bir İtalyan. Fiat da bunun farkında ve Alfa’yı da Lancia gibi bir lokal üreticiye dönüştürmemek için bildiğimiz Alfa’yı eski şaşalı günlerindeki Alfa’ya dönüştürme kararı aldı. Yeni Alfa felsefesiyle ilk tanışmamız muhtemelen 2015’in sonunda Giulia ile olacak. Aslında bu modelin Giulietta altyapısından türetilmiş orta sınıf sedan Chrysler 200’ün Alfa logolu (evet biraz karmaşık oldu ama Alfa’dan türetilmiş Chrysler’in Alfa versiyonu demenin daha kolay bir yolu yok) versiyonu olması ve bu yılın sonunda piyasaya sunulması planlanmıştı. Fakat bunun yerine arkadan itişli bir sedan olarak 2015’in sonlarında aramıza katılması ve BMW 3 Serisi ve Mercedes C Serisi gibi rakiplerinin karşısına çıkma yönünde yeni planlar var. Ondan sonraysa orta-üst sınıfta 5 Serisi ve E Serisi’nin karşısına çıkacak bir sedan gelecek. Bu model muhtemelen Ferrari tarafından geliştirilmiş bir V6’ya sahip olacak. Daha büyük bir sedanaysa ihtiyaç yok çünkü hali hazırda Maserati Quattroporte bu sınıfta vazifesini gayet iyi görüyor.

alfa romeo

Bu iki sedanı, orta ve büyük olmak üzere iki coupe, Jeep Compass altyapısından türetilmiş bir crossover ve Jeep Cherooke’nin kuzeni olacak bir SUV takip edecek. Mazda ile yapılan ortaklıkla ortaya çıkacak roadster zaten artık bilinen bir ürün. Daha büyük ve yine Ferrari motoru taşıyan bir SUV’un da lafı dolanıyor ama bu modelin üretim ihtimali daha düşük. MiTo ve Giulietta’ya ne olacak sorusunun cevabı biraz karanlık. Kimi kaynaklar bu iki modelin tarihe karışacağının iddia etse de BMW ve Mercedes’i hedef almış bir ürün stratejisinde önden çekişli kompakt hatchback ve küçük stil ikonunun olmaması anlamsız olur. Hatta Chrysler 200’den ilham alınmış bir 4 kapılı coupe de yelpaze de oldukça şık görünebilir.

Sonuçta arkadan itişli Alfalar’ın ayrıntılarıyla ilgili bilgiler şimdilik dedikodu kütüphanesinde duruyor. Resmi olan önümüzdeki 5 yıl içinde 6 yeni Alfa Romeo modelinin piyasaya sunulacağı, yani Alfistiler’e gün yüzü görme vakti yakındır.