1 Serisi M Coupe çok başarılı bir otomobildi ama aynı zamanda da şanssızdı. Çünkü M1 adı, daha M GmbH bugünkü kadar ünlü değilken üretilmiş bir homologasyon otomobiliydi, yani bir yarış otomobilinin şampiyonada yer alabilmesi için üretilmesi gereken yol versiyonuydu. Bu nedenle de 1 Serisi’nin M versiyonu isimsiz doğdu. Yeni coupe karoserli versiyonlara çift rakamlı model adı verilmesi en çok M2’nin işine yaradı.

bmw m2

M2, tıpkı selefi gibi 3,0 litrelik hacme ve çift turbo beslemeye sahip motoruyla dikkat çekiyor. Tabii küçük farklar yok değil; gücü 340 HP yerine 365 HP ve torku da 450 Nm yerine 465 Nm, hatta overboost fonksiyonuyla anlık olarak 500 Nm’ye çıkabiliyor. Torkun 1400-5560 d/d aralığında sürekli olarak üretilmesi, neredeyse yolda olduğunuz her an ayağınızın altında devasa bir çekiş gücü olduğu anlamına geliyor. M2, isteğe bağlı olarak 6 vitesli manuel ya da 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla satın alınabilecek. Eğer 3 pedallı şanzımanı seçerseniz ve hem doğru kavramayı yapıp hem de ilk iki viteste çift turbo beslemeli motorun hızına yetişebilirseniz, 0-100 km/s hızlanmayı 4,5 saniyede tamamlayabileceksiniz. DCT şanzımanı seçerseniz ve boyunuz direksiyonu düz tutarken pedalı zemine yapıştıracak kadar uzunsa aynı hızlanma için 4,3 saniye yeterli olacak. Şanzıman seçiminden bağımsız olarak M2’nin son hızı 250 km/s ile sınırlandırılmış.

bmw m2

Fazladan gücünü taşıyabilmesi için M2’nin tüm yürüyen aksamı elden geçirilmiş. Daha fazla alüminyum parçayla ölü ağırlığı azaltılan süspansiyon sistemi, arttırılan iz genişlikleri (önde 64, arkada 71 mm), devasa frenler (önde 380 mm’lik diskler ve 4 pistonlu kaliperler, arkada 370 mm’lik diskler) ve tabii ki elden geçirilen direksiyon yazılımı dikkat çeken yenilikler arasında.

Son olarak heveslenip fiyatını merak edenler içi; M2’nin fiyatının M235i ile M3 arasında bir yerlerde olması gerekiyor. Bu da 300 bin TL’den az ve 500 bin TL’den fazla olamayacağı anlamına geliyor. Pek küçük bir aralık değil farkındayız ama iki rakamın tam ortasına bakıp 400 bin TL iyi bir tahmin olabilir.

bmw m2 bmw m2 bmw m2 bmw m2