Otomatik şanzıman teknolojisindeki ilerlemeler malum. Artık eskisinden daha direkt aktarma sunuyorlar, vites geçişleri profesyonel bir sürücüyü acemi gibi gösteriyor ve adaptif özellikleri sayesinde de her kullanıcıya ayak uydurabiliyorlar. Fakat iş uç noktalara geldiğinde insanın yerini tutamıyorlar. Çünkü ne kadar akıllı olursa olsun hiçbir otomatik şanzıman önünde yokuş olduğunu ya da sadece kısa bir düzlükte olduğunu ve kısa bir süre içinde tekrar viraja girileceğini bilemez, ya da bilemezdi.

P90089184

Daha önce Rolls Royce tarafından kullanılmaya başlanmış olsa da bu durumu değiştiren teknolojinin Mini tarafından kullanılmaya başlaması yine de büyük bir haber. Böylece geniş kitleler de gerçekten akıllı şanzımanları kullanabilecek. Peki yeni sinerjinin faydaları nasıl olacak?

Bu sorunun cevabını hayatının bir döneminde otomatik şanzıman kullanmış herkes bilir. Düzlükte hızlanıp bir yokuşa çıkmaya hazırlanırsınız ama otomatik şanzımanınız artık vites yükseltme devrinin geldiğini düşünüp tam yokuşun başında bir üst vitesi seçer. Sonra da motorun yer çekimi karşısında yenilmesini izleyip yeniden vites düşürür. Ya da kısa virajlarla dolu bir yolda şanzımanınızın devamlı olarak 2 ve 3. viteslerde bocalayıp durduğuna şahit olabilirsiniz. Navigasyon sisteminden alınacak veriler bu tür yolların farkedilmesini sağlayabilir. Sağlayabilir diyorum çünkü şanzımanın bu değerlendirmeyi yapabilmesi navigasyondaki verilerin doğruluğuyla ilintili. Ve ben kendini bambaşka bir yerde zanneden bir sürü navigasyon sistemi gördüm.

mini yeni mini