PSA’nın Citroen’in farklı model serisi DS’in geleceğiyle ilgili olası planlarına bu yazıda değinmiştik. Yapılan son açıklamalarsa iki üreticinin de ilerleyen dönemde Tavares’in liderliğinde oldukça farklı bir yol izlemeye başlayacağı yönünde. PSA şu anda Çin dışındaki pazarların neredeyse hepsinde para kaybediyor. Eskiden çok daha güven verici bölgeler olarak değerlendirilen Rusya ve Latin Amerika’da bile işler kötü gidiyor. Bu nedenle de büyük bir değişimin gerçekleştirilmesi şart.

Öncelik, karlılığın arttırılması için şu anda 45 olan ürün sayısının (Peugeot ve Citroen toplamı) 26’ya yani neredeyse yarıyarıya düşürülmesinde. Bu değişimin 2020’de tamamlanması planlanıyor. Peki ürün gamından neler eksilebilir? 3008 varken Mitsubishi’den alınan 4008’in gerekliliği sorgulanabilir. Ya da tek bir modelin hem Peugeot hem de Citroen logolarıyla satışı da bırakılabilir. Fakat bunun dışında ürün gamında fazlalık gibi duran dikkat çekici modeller bulunmuyor. Bunun yerine markaların sınıfları paylaşması daha olası.

Eğer markaların sınıfları paylaşması gündeme gelirse, ki artık Peugeot, Citroen ve DS olmak üzere 3 markadan bahsediyoruz, markaların birbirinden ayrıştırılması konusundaki sıkıntıların da önüne geçilebilir. Bu noktada Peugeot’nun daha üst sınıflara gireceği ve buradan gelecek enerjiyle de DS markasının 6 modeliyle Mercedes, BMW ve Audi’nin karşısına çıkması planlar dahilinde görülüyor. Tavares’e göre seçkin bir marka olmak yıllar değil on yıllar içinde gerçekleşebilecek bir gelişim. PSA’nın gelecek planları bu denli uzun soluklu.

psa-peugeot-citroen

Avrupa’da başarı için ar-ge yatırımları arttırılacak ve PSA’nın sektörün öncüleri arasına girmesi sağlanacak. Bunun için gereken finansman yükünün hafifletilmesi için ar-ge merkezlerinin yüzde 20’lik bölümü Avrupa dışında uzman iş gücünün daha ucuz olduğu bölgelere taşınacak.

PSA bundan sonra önümüzdeki 3 yılda Rusya ve Latin Amerika’da tekrar kara geçmeyi ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere daha fazla önem vermeyi de planları arasına koymuş durumda. Bunun yanında Çin’deki iyi durumun daha da iyiye taşınması için Çinli ortak Dongfeng’le işbirliğiyle pazarın ihtiyaçları öncelikli yenilikler de gelecek. Bütün bunların anlamı PSA ilerleyen dönemde daha fazla başarılı sedan üretmenin yollarını arayacak. Bu arada bütün bunların açıklandığı planın adı ‘Back to race’ yani yarışa dönüş. Bekliyoruz PSA, yeniliklere boğun bizi!