Mercedes’in en yeni harfi T ama aslında T harfi uzun süredir kullanımda. Alman ana modellerinin SW karoserli versiyonlarını T-Modell adıyla anıyordu. Şimdiyse hafif ticari aracının binek versiyonunun bu eski geleneği çağrıştırmasını umarak T Serisi’ni yarattı. T Serisi basit bir şekilde Mercedes yıldızlı bir Renault Kangoo. Bu reçete daha önce Citan adı altında uygulanmıştı ve pek rağbet görmedi. Peki bu sefer şansı yaver gidecek mi?

Öncelikle T Serisi’nin Kangoo genlerini Citan’dan çok daha iyi gizlediğini kabul etmek gerekebilir. Sivri burun tasarımı ve Şişkin arka tasarımı son dönem Mercedes modellerinden esintilere sahip. 4,5 metre uzunluğa sahip araç tasarım oyunları dışında bildiğiniz ticari van özellikleriyle geliyor. Kayar kapılar ve devasa bagaj kapağı sayesinde elde edilen alçak yükleme eşiği bu sınıfın olmazsa olmazları arasında. Dahası, ticaret erbabı için iyi olan aile babası için de iyi olmalı. 520 litrelik bagajı bisiklet ya da çocuk arabası gibi yüklerle doldurmak için daha az efor harcamak iyi bir teklif olsa gerek.

İç mekan biraz önceki nesil Mercedes binek modellerini andırsa da modern detaylar da atlanmamış. Mesela dokunmatik padlere sahip direksiyon simidi ya da 7 inçlik ekranda MBUX işletim sistemi bu detaylar arasında. Bunun dışında vites kolu ya da gösterge tablosu artık kullanılmayan Mercedes parçalarının tutulduğu bir depodan alınmış gibi. Bunun dışında Renault’dan alınan koltuklar ve havalandırma kumandaları çoğu tüketicinin gözünden kaçabilecek ayrıntılar.

Arka koltuklar ilk bakışta 3 parça gibi görünse de aslında 40:60 oranında katlanabiliyor. Fakat orta koltuğun şekli itibariyle bu bölümün 3 yetişkine hazır olduğu izlenimi uyanıyor. Kızaklı kapılardaki camlar tamamen açılabiliyor ve bazı donanım seviyelerinde katlanır masalar da sunuluyor. T Serisi’nin iç mekanında 5 taneye varan USB bağlantı noktası alınabiliyor.

Motor kaputunun altındakilerse doğrudan Renault ortaklığından geliyor. 1,5 litrelik dizel ve 1,33 litrelik benzinli motorlar T Serisi’nin güç kaynakları olacak. T 160, T 180, T 160 d ve T180 d olarak anılacak olan 4 versiyondan dizel motora ve güçlü benzinli motora sahip olanlar 7 vitesli çift kavramalı şanzımanla da donatılabilecek. Bunlar dışında T Serisi’nin EQT2 olarak anılacak olan tamamen elektrikli bir versiyonu daha ilerleyen dönemde ürün gamına eklenecek.